Председателят на опозиционната "Нова демокрация" Кириакос Мицотакис призова премиера Алексис Ципрас да подаде оставка на 26 май и да свика предсрочни избори, ако СИРИЗА загуби изборите за Европейски парламент, съобщава водещият гръцки ежедневник Kathimerini.
Повечето социологически проучвания показват убедителна предненина на "Нова демокрация" преднина пред управляващата СИРИЗА, подчертават от редакцията, като припомнят, че изборите в Гърция трябва да се проведат до октомври.
На пресконференция, предадена от повечето гръцки телевизионни канали, Мицотакис упрекна Ципра за обещанието за допълнителна месечна добавка за пенсионерите преди изборите, но допълни, че партията му ще гласува за еднократната "помощ", както той я описа.
Мицотакис призова Ципрас да приеме предложението на неговата партия да не намалява стойността на необлагаемия доход. Във всеки случай, увери Мицотакис, правителството на „Нова демокрация“ ще приложи това предложение.
Сегашното правителство се е съгласило да намали необлагаемата част от доходите от сегашните 8,635 - 9,545 евро в зависимост от семейното положение и професията до между 6 250-7 000 евро, започвайки за 2019 г. Мярката ще засегне хората с годишни доходи под 20 000 евро, като гражданите с по-високи доходи ще се възползват от намаляване на данъците.
Коментирайки нападенията срещу полицията в неделя, явление, което се случва редовно в центъра на Атина, Мицотакис заяви, че сегашното правителство не разполага с "политическа воля" за справяне с въпросите на сигурността. Той обеща да наеме нова полиция и да добави нови полицейски патрулни коли.
Мрачният рекорд на правителството по въпросите на сигурността се разпростира върху въпроси от по-широка гражданска защита, каза Мицотакис, наричайки държавните механизми за реагиране при извънредни ситуации "развалини".
Що се отнася до външните въпроси, Мицотакис увери, че неговото правителство няма да толерира политика, която поставя под въпрос суверенните права на Кипър. Турция трябва да демонстрира някои признаци на добра воля към Гърция и Кипър, добави той.
Мицотакис, чиято партия се противопостави на споразумението, което накара северната съседка на Гърция да промени конституционното си име на Северна Македония, заяви, че договорът не позволява на Атина да наложи вето на преговорите на ЕС за присъединяване на Северна Македония.
Той заяви, че ще се бори с всякакви опити на съседната страна да монополизира марката "Македония” или „македонец" за своите продукти и че ще помогне на гръцките предприятия, базирани в северната гръцка област Македония, да защитят своите интереси.