Разследването на 670 000 незаконно записани разговори от повече от 20 000 телефонни номера показват пукнатините в демократичната структура на Македония, която е внимателно наблюдавана от Запада, защото се намира на кръстопътя на Балканите.
Това се казва в статия на "Ню Йорк Таймс" озаглавена "Македонското правителство обвинено в скандал с подслушване", съобщава БГНЕС.
В нея се описани изводите на експертния доклад на Европейската комисия, който беше публикуван по-рано миналата седмица.
"Според документа, подготвен от страна на независими експерти, правителството на премиера Никола Груевски е злоупотребило с националните служби за сигурност, за да може да контролира най-висшестоящите служители в държавната администрация, прокурори, съдии и политически противници", пише авторитетното американско издание.
Докладът също така посочва и директна намеса на високопоставени държавни и партийни функционери в изборни измами, корупция, злоупотреба със служебно положение, конфликт на интереси и други нарушения.
"Груевски, който мълчеше 24 часа след публикуването на разкритията, беше далеч от това да се извини, когато говори на годишнина на своята партия в събота следобед. Той обвини неназована организация, най-вероятно чуждестранна разузнавателна служба, за това, че е платила много пари на някой, който е направил редица записи с цел брутално да разруши неговата партия и "да внедри страх след хората", пише "Ню Йорк Таймс".
Изданието цитира новинарски съобщения, според които македонският премиер е готов да приеме каквото и да е било решение, включително и преходно правителство, само и само да остане на власт.
"Но лидерът на опозицията Зоран Заев заяви в телевизионни интервю, че опозицията е решена да види преходно правителство без участието и влиянието на Груевски в него. Ако министър-председателят не обяви своята оставка до края на този месец, то тогава по думите на Заев, опозицията ще обмисли радикализиране" на протестните действия, завърша анализът си "Ню Йорк Таймс".