Балканите не са готови за голямо земетресение, това е извода от статия в New York Times, озаглавена "Уроците от албанското земетресение - Балканите не са готови за Голямо земетресение".
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
В нея е посочено, че от Букурещ до София и из балканските страни поредица правителства не съумяват да обърнат внимание на рисковете за сградите при силен трус.
Земетресението от 26 ноември в Албания с магнитуд 6,4 по Рихтер причини смъртта на над 50 човека и наранявания на стотици и остави хиляди без покрив. За него са обвинени 9 души под натиска на общността.
Над 10 000 души в Албания, пострадали при разрушителното земетресение посрещнаха Нова година в палатки, а други над 3000 в хотели. Още по темата можете да прочетете ТУК.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
New York Times припомня за двете опустошителни земетресения през 20-ия век в планината Вранча, Източна Румъния - през 1940 г. с магнитуд 7,4 и на 4 март 1977 г. с магнитуд 7,2. При втория земен трус се срутват над 30 високи сгради в Букурещ, загиват около 1580 човека и близо 11 хиляди са ранени.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
В статията се посочва още, че властите в региона са окуражавали строителния бум от 90-те години през прехода от комунизъм към капитализъм, при което стандартите за безопасност често са били измествани от стремежа към бърза печалба. В резултат милиони хора обитават жилища, които едва ли ще издържат голямо земетресение, констатира изданието.
В текста се припомня за земетресението в българския град Стражица през 1986 г. с магнитуд 5,7, причинило сериозни разрушения и оставило хиляди хора без дом.
Цитира се експертът от софийския Университет по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) Петър Павлов - според когото България е може би по-добре подготвена от някои от съседите си, но опасения пораждат новопостроените сгради.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Матей Сумбасаку, основател на Re:Rise - първата румънска НПО, специализирана в намаляване на сеизмичния риск, - който казва, че само в Букурещ има 349 високорискови постройки, които вероятно ще рухнат при силно земетресение. Голяма част от тях са в жилищни комплекси. Стотици други сгради биха получили големи повреди.