След няколко часа на бурна дискусия с мнозинството на хърватските депутати бе избран новият председател на Сабора - Парламента Гордан Яндрокович, който е член на Хърватската демократична общност /ХДО/ на премиера Андрей Пленкович.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Той бе избран само няколко часа след като от поста бе освободен Божо Петров, лидерът на Движението "Мост". В първото си обръщение пред депутатите Гордан Яндрокович заяви, че "Хърватия е изправена пред нови предизвикателства и се намира в променени международни обстоятелства, включително и в областта на сигурността". "Политическата стабилност, стабилността на институциите и икономическото развитие на Хърватия са наши основни цели", каза още Яндрокович и призова депутатите за толерантност и отговорност. Според него, с избора му за председател на Сабора, в Хърватия се гарантира политическата стабилност. Гордан Яндрокович очаква след провеждането на местните избори премиерът Андрей Пленкович да предложи имената на новите министри.
Хърватия изпадна в поредна правителствена криза след като премиерът Пленкович на заседание на кабинета на 27-ми април отстрани министрите на коалиционния си партньор МОСТ.
Либерално-реформистката партия МОСТ на Божо Петров бе партньор в кабинета на Пленкович. Кризисната ситуация възникна след като министърът на вътрешните работи Влахо Орепич, министърът на правосъдието Анте Шарпле и министърът на опазването на околната среда Славен Добрович - и тримата от МОСТ, отказаха да подкрепят колегата си – министъра на финансите Здравко Марич от ХДО, върху когото опозицията хвърли отговорността за кризата в най-големия агрохолдинг в страната "Агрокор".
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Припомняме, че в хърватската фирма „Агрокор” - най-голямата балканска марка за продажби на хранителни стоки, работят 60 000 души. Приходите на базираната в Загреб група са 6,7 млрд. евро и са 15 на сто от хърватския брутен вътрешен продукт. Но числата за месец септември показват, че дългът на гиганта възлиза на 6 млрд. евро. Предизвикан от разрушителната дългова криза в „Агрокор”, парламентът одобри в края на март закон за защита на националната икономика при фалита на ключови фирми. Законът, приет по искане на собственика на „Агрокор” Ивица Тодорич, позволява на правителството да назначи надзорник, който да ръководи възстановителния процес.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Назначеният финансов експерт Анте Рамляк каза, че предстои битка, за да не се допусне разпростирането на бизнес проблемите на „Агрокор” върху цялата икономика на Хърватия и тази в целия регион. В рамките на 15 месеца трябва да бъде сключено споразумение за преструктуриране или да започне процедура по обявяване на банкрут.
Шест банки кредиторки на ”Агрокор” казаха в началото на април, че работят усилено по осигуряване на ново финансиране на „Агрокор” колкото се може по-скоро. Руските държавни банки Сбербанк и ВТБ са основни кредитори на „Агрокор”.
Две трети от 60-те хиляди служители на "Агрокор" в региона са в Хърватия, което прави от тази верига най-големия работодател в страната. Водещ бизнес на групата е веригата от супермаркети „Конзум”, но бизнес предприятието е придобило и широка гама от компании, включително в селското стопанство, производството на храни, туризма и дистрибуцията.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса