Германските банки вече са се подсигурили при евентуално излизане на Гърция от еврозоната, макар засега официално всички сигнали да са в посока оставане на южните ни съседи във валутния съюз на ЕС.
Според анализ на авторитетното германско списание "Шпигел" банките от най-голямата европейска икономика са изтеглили голяма част от своите инвестиции в гръцките държавни облигации и в момента имат "управляеми размери" средства в Гърция. Твърдението изглежда в противовес на данни на Федералния съюз на германските банки от края на септември миналата година, според които те са държали 23.5 млрд. евро в Гърция. Но тази цифра изглежда по-голяма, отколкото са реалните рискове, отбелязва "Шпигел" според в. "Сега". Причината - 4.6 милиарда евро от тях гръцки банки дължат на немските финансови институции, а около 3.6 млрд. евро се падат на бизнеса и граждани. Най-голямата част от 15 милиарда евро са гарантирани задължения към германските банки от страна на държавното управление в Гърция. В този случай обаче става дума за спасителния пакет, който Берлин отпусна на Атина чрез държавната германската банка за развитие KfW и е част от Европейския спасителен механизъм.
"Дойче банк" има в момента по-малко от 300 милиона евро в Гърция, а "Комерц банк" - малко над 400 млн. Според анализ на американската банка "Джей Пи Морган" най-големи вложители в гръцките банки в момента са гърците и банките от Франция. Според проучването при евентуално напускане на Гърция на еврозоната заплахата за германските банки е ограничена заради малките суми, които те имат в страната.
В случай на победа на главната опозиционна сила - крайнолявата партия СИРИЗА, на предсрочните избори в Гърция на 25 януари страната ще остане член на еврозоната. Това се подчертава в изявление на СИРИЗА, публикувано по повод "ужасяващите истории, разпространявани в Европа за неминуемо излизане на Гърция от еврозоната", предаде ТАСС. В документа се подчертава също, че СИРИЗА не шантажира Европа с "терористични сценарии" и се допълва, че възможната победа на изборите на партията ще бъде призната в цяла Европа като прекрасна възможност да се преразгледа текущата политика на строги икономии. Лидерът на СИРИЗА Алексис Ципрас казва за "Хъфингтън пост", че неговата партия се стреми не да разваля еврозоната, а да я спаси. "Спасението на еврото не може да стане при неконтролируем държавен дълг на страните - членки на еврозоната", смята Ципрас. На 3 януари лидерът на СИРИЗА в програмна реч на конгрес на партията си заяви, че в случай на победа на изборите тя ще се опита да постигне от кредиторите на Гърция отписване на по-голямата част от гръцкия дълг, достигащ 322 милиарда евро.