Германски компании подпомагат финансирането на пропагандната машина на сръбския президент Александър Вучич, който върви все повече към установяване на авторитарен режим. Това се твърди в статия на германския вестник Süddeutsche Zeitung, посветена на политическия пейзаж в Сърбия.
Още: Комисия на ЕП обяви изборите в Сърбия за нечестни
Как германски компании помагат на Вучич?
Медията твърди, че компании от Германия пускат реклами в сръбските проправителствени медии и по този начин подпомагат Вучич и властта му.
От години сръбският президент твърди, че основните фигури в ЕС няма да бъдат твърде строги към неговия режим, докато той разрушава демокрацията в страната, пише в статията, цитирана от Albanian Post и БГНЕС.
Още: "Билд": Сърбия на Вучич е другият голям фронт за Владимир Путин
"Стабилокрацията" на Вучич
Според авторитетния германски вестник изявленията на сръбски държавни служители, че Белград е постоянно заплашван от врагове, главно от чужди западни сили, са част от стандартния репертоар на автократите и популистите. В статията се посочва, че бившият германски канцлер Ангела Меркел е насърчавала „стабилокрацията“, установена от Вучич.
Още: Евродепутати: И мъртвите гласуваха за Вучич, никога не сме виждали подобно нещо на избори
Снимка: Getty Images
Бившият канцлер Меркел възхваляваше и насърчаваше ролята на Вучич като "стабилократ", както се подиграват критиците - като силен човек, който предотвратява геополитическия хаос в региона, осигурява на чуждестранните партньори приятен инвестиционен климат и в замяна на това е само "частично" способен да създаде "свободна" политическа система в Сърбия, гласи още анализът.
Предвид факта, че Сърбия в момента се намира в критична точка на пресичане между либералната демокрация и популисткия авторитаризъм, системата, установена през годините от сръбския президент, няма да се промени за една нощ. Има много индикации, че Сърбия ще запази "стабилокрацията" за дълго време, прогнозират от Süddeutsche Zeitung.
Още: "По-зле сме от псевдодемокрация": Защо протестите в Сърбия утихнаха?
Перспективата на демокрацията в Сърбия все още е неясна. Също така все още не е ясно дали Белград ще води политика, благоприятна за регионалната стабилност. През цялата си история страната е марширувала в съвсем различен ритъм от този на Запада, като се е съюзявала с Русия и Китай.
Още: Майдан на Балканите? Русия няма да го позволи без кръв: Говори Руслан Трад (ВИДЕО)