От политическата воля на Македония зависи колко време ще отнеме преговорният процес. Това обяви министърът на външните работи Теодора Генчовска по време на брифинг след подписване на двустранен протокол между България и Северна Македония.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Впоследствие стана ясно, че България не признава македонския език като отделен език в двустранните отношения, но и че на практика това не е позиция, която следва да бъде налагана като условие за членство в ЕС на Северна Македония. А до една година т.нар. Историческа комисия трябва да приключи работа. Освен това - българите да бъдат вписани в македонската конституция, да бъде спрян езикът на омразата. Ако Скопие не изпълнява договореното, България може да наложи вето на всяка стъпка на Северна Македония по затварянето на преговорните глави за влизане в ЕС.
Стана ясно и, че македонското правителство ще представи примерен урок за цар Самуил в програмата за 7-ми клас. Засега договореността изглежда е цар Самуил да бъде "представян" като български цар.
Протоколът съдържа амбициозни мерки
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
"Днес всички станахме свидетели на един много важен момент. Проведе се втората междуправителствена комисия в изпълнение на чл. 12 от Договора за добросъседство между Република Северна Македония и Република България", каза външният министър.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
В рамките на състоялото се заседание бяха обсъдени преди всичко това, което е постигнато в секторните политики. Знаете, че има 5 работни групи, отчетен беше прогресът и бяха представени перспективите какво и кога следва да се свърши в различните области Говорим за енергетика, транспорт, култура, строителство и т.н. Разбира се, най-важният резултат е подписване на втория протокол. Той съдържа изключително амбициозни краткосрочни и дългосрочни мерки, които имат за цел да решат много от отворените въпроси. Важно е, което трябва да се отбележи, че този протокол не е документ сам за себе си. Той е интегрална част от пакета на така нареченото "френско предложение". Имам предвид преговорната рамка и заключенията на Съвета", обясни Генчовска.
Продължаваме координацията за вписването на българите в Конституцията
"От тук насетне продължаваме работата на ниво експертни групи с колегите от Северна Македония с оглед по-добра координация и съблюдаване на техните следващи стъпки, които са свързани най-вече с промяната в Конституцията на Република Северна Македония, а именно вписването на българите не само в нейната цялост, но и в прилежащото законодателство. Лично искам да благодаря на целия екип не само на политическото ръководство, най-вече на колегите от Външно министерство, които са едни изключителни професионалисти. Хора, които изцяло са отдадени на това, което правят и благодарение на които всъщност стигнахме до този момент", каза Генчовска. Тя поясни, че Северна Македония има готовност за включване а българите в своята Конституция.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Още: Северна Македония одобри така нареченото "френско предложение"
Протоколът ангажира останалите страни членки да следят за изпълнението му
Външният министър поясни, че протоколът, бидейки част и свързан с преговорната рамка, има механизъм, който да проследява неговото изпълнение и той ангажира останалите страни членки да следят за това изпълнение. По думите ѝ, това е най-ценното на така нареченото "френско предложение".Тя отрече да има промяна в това предложение.
Министърът коментира и темата с така наречения "македонски език". "Изцяло се съобразяваме с решението на Народното събрание. В двустранните си отношения България не признава техния официален език. Това е по-специфично в контекста на останалите 26 държави членки на ЕС. Те имат своята позиция и по никакъв начин не може да ги задължим да приемат нашата официална позиция. Нашата позиция е гарантирана такава, каквато е формулирана съгласно договора в целия пакет, за който вече споменах", каза още Генчовска. Стана ясно, че страната ни по никакъв начин не признава съществуването на така наречения "македонски език".
На въпрос дали може Скопие да разчита на помощ от България за съдействие в преговорите, външният министър коментира, че експертните екипи в двете външни министерство ще продължа работа по всички технически и други параметри. „Ще имат нашата подкрепа. Надявам се и на реципрочност от тяхна страна – тази подкрепа да бъде пожелана“, заяви още Генчовска.
Още: Исторически ден: Народното събрание вдигна ветото за Северна Македония
Посланикът на България в Скопие Ангел Ангелов коментира така наречения език на омразата, като заяви, че техният политически елит и медиите трябва да извървят своя път към европеизацията на Република Северна Македония.