Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Фигаро: Вучич все повече се кланя на "касапина от Сребреница" Ратко Младич

12 ноември 2021, 16:37 часа • 3656 прочитания

Президентът на Сърбия Александър Вучич и неговите привърженици все повече отдават почит на генерал Ратко Младич, известен като "касапина от Сребреница", осъден за геноцид от трибунала в Хага, пише френският вестник "Фигаро".

„Президентът на Сърбия Александър Вучич сега открито защитава генерала от сръбската армия Ратко Младич, който беше осъден от Хагския трибунал за геноцид“, пише изданието. Парижкият вестник описва неотдавнашните инциденти пред графита на Младич на улица „Негошева” в Белград, присъствието на полицията и задържането на активистката Аида Чорович, която хвърли яйца по появилия се преди няколко месеца портрет.

Вестникът посочва, че след това активист на Социалдемократическата партия на Сърбия е залял портрета с вар, а по-късно група неизвестни младежи с качулки на главите са измили варта от стенописа и полицията не е реагирала.

„Фигаро” пише, че Вучич е възприел умерен тон и проевропейски курс, за да си върне властта, но припомня, че президентът на Сърбия някога е бил член на Сръбската радикална партия на Воислав Шешел и министър на информацията по времето на Слободан Милошевич. Отново се прояви истинският характер на този, който лично свали мемориалната плоча от ул. „Зоран Джинджич” на прогресивния премиер, убит през 2003 г., за да я замени с плочата на Ратко Младич, пише изданието, намеквайки за Вучич. 

Историкът Миливой Беслин заяви, че сегашните власти "въвеждат фашизъм, отричат геноцида в Сребреница и връщат страната към 90-те години на миналия век“.

„Властите искат да изпратят послание, че само сърби са били жертви на разпадането на Югославия. Процесът на справяне с миналото спря през 2015 г., както и процесът на помирение със съседите“, каза Наташа Кандич, която е основател на Центъра за хуманитарно право.

Вместо да консолидират мира, лидерите на Сърбия и на Република Сръбска в продължение на две години развиват концепцията за "сръбския свят". Така Баня Лука и Белград отбелязаха на 15 септември Деня на единството и сръбското знаме с шествия на привърженици, патриотични песни и военни учения, добавя парижкият Фигаро.

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес