Еврозоната даде принципно съгласие за отпускане на помощ от 6,7 млрд. евро на Гърция, след като установи, че Атина провежда основните реформи, които се изискваха от нея в замяна на помощта.
"Приветстваме приемането на почти всички договорени мерки“, позволяващи бъдещо връщане на отпуснатите 6.7 млрд. евро, каза на пресконференция председателят на Еврогрупата Марио Сентено. Той обяви, че еврозоната ще може в бъдеще да започне техническата работа по мерки за облекчаване на гръцкия дълг, срещу които обаче някои страни, начело с Германия, имат възражения.
Гърция, която има колосален дълг от 180% от БВП, прилага 95 от изискваните от нея 110 икономически и социални реформи, подчерта на същата пресконференция европейският комисар по икономическите и финансови въпроси Пиер Московиси.
Прилагането на тези реформи предизвика вълна от стачки и демонстрации в страната. Най-много протести има срещу мярката за ограничаване на правото на стачки.
Тези мерки се изискват от кредиторите на Гърция в рамките на третата програма за подпомагане, която стартира през лятото на 2015 г. под егидата на ЕС и предвижда общо отпускане на кредити от максимум 86 млрд. евро. От тази сума вече са изплатени 40.2 милиарда. Програмата е до края на август и Атина се надява след това да е в състояние отново да се финансира изцяло.