ЕС ще намали наполовина финансовата помощ за Босна заради липсата на напредък по необходимите реформи за присъединяване към съюза, съобщи официален представител на съюза, предаде БГНЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Държавите членки на ЕС гласуваха за намаляване на предоставяната на Босна помощ за 2013 г., тъй като страната не е успяла да промени конституцията си, така че да даде повече права на етническите малцинства. "Първоначално бяха предвидени 87 милиона евро (120 милиона долара), а Комисията предложи да намали тази сума на 45 милиона евро", заяви представителят на ЕК Джуст Корте пред репортери в Сараево.
"Държавите-членки на ЕС бяха консултирани във връзка с това предложение и гласуваха "за", заяви Корте и допълни, че решението ще бъде взето окончателно по Коледа.
Въз основа на мирното споразумение, сложило край на войната в Босна от 1992 до 1995 г., само мюсюлманите, хърватите и сърбите са считани за "съставно население" с право да кандидатстват за върховни държавни длъжности и за парламента.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
През 2009 г. Европейският съд по правата на човека постанови, че това е дискриминация спрямо другите етнически групи, сред които евреи и роми. Впоследствие ЕК поиска от Босна да промени конституцията си, за да премахне постановление, което е дискриминационно спрямо двете групи и други малцинства в политическия живот.
Но лидерите на мюсюлманите, сърбите и хърватите до момента не са успели да постигнат компромис относно реформите, които са ключово условие Босна да получи статут на кандидат член за ЕС.
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина