Притеснително е това, което видяхме през последните няколко дни. Това не може да бъде интерпретирано по никакъв друг начин, освен отстъпление от върховенството на закона. Не мога да не призова румънското правителство да преосмисли действията си. Това заяви заместник-председателят на Европейската комисия и еврокомисар за междуинституционалните връзки и администрацията Франс Тимерманс по време на извънредно заседание на Европейския парламент заради случващото се в Румъния.
Всяка нация в Европа, включително Румъния, заслужава политици, които се борят с корупцията. Защо във финалните метри на маратона в борбата с корупцията спирате и се обръщате в друга посока, отправи риторичен въпрос Тимерманс.
Ако това законодателство бъде прието, то може да окаже влияние на европейските средства, които се отпускат на Румъния, предупреди заместник-председателят на ЕК. Той каза още: "Недейте да отстъпвате".
Какво става в Румъния?
Вече няколко пъти стотици хиляди румънци протестираха срещу действията на новото си правителство. Причината за протестите - хората виждат в опита на новото правителство да промени Румънския наказателен кодекс полза на политици, кметове и лидера на управляващата социалдемократическа партия (PSD) Ливиу Драгня. Драгня има присъда за изборна измама и затова не можа да стане премиер на Румъния, макар партията му да спечели изборите. Освен това той може да бъде осъден и заради това, че е уредил две служителки на партията си на работа в държавна институция преди няколко години и всъщност те фиктивно са били в състава на администрацията, но са получавали заплата - общо 31 000 евро.
Късно вечерта във вторник (31 януари) на заседание, с единствена точка в дневния ред обсъждане на бюджетната прогноза, кабинетът на управляващата Социалдемократическа партия (ПСД) и на либералдемократите (АЛДЕ) внезапно взе решение да промени с извънредно решение Наказателния кодекс на страната, като декриминализира или намали присъдите на престъпления като корупция, злоупотреба с власт и конфликт на интереси. Това стана без парламентарно решение. Занапред няма да се приема за престъпление злоупотреба с власт или корупция при нанесени щети на бюджета под 200 000 леи (44 400 евро). Намаляват се присъдите за злоупотреба с власт - от 2 до 7 г. до сега на 6 месеца до 3 г. затвор или глоба. Няма да се търси злоупотреба с власт и корупция в случаите на издаване, одобрение или гласуване на нормативни актове и административни разпоредби. Решението светкавично бе публикувано и в "Държавен вестник" в 1 часа след полунощ в сряда, промените в Наказателния кодекс влизат в сила след 10 дни.
Румънският висш съдебен съвет реши да сезира Конституционния съд на страната заради случилото се. Опозицията пък вече готви вот на недоверие.