Една трета от гражданите на Сърбия не вярват в съществуването на пандемията от коронавирус. Въпреки това мнозинството от хората в страната смятат, че тази здравна криза ще има сериозни икономически последици. Това показват резултатите от проучване на Белградския център за политика на сигурността, цитирани от 24 часа.
Гражданите възприемат пандемията като заплаха за националната и личната сигурност, но са разделени по въпроса как кризата е повлияла на всекидневния им живот. Има видима поляризация по отношение на доверието в държавните институции. Гражданите са изразили най-голямо доверие в здравната система, а по отношение на доверието в президента на Сърбия и в Кризисния щаб за борба с коронавируса са разделени.
Една трета от гражданите на Сърбия смятат, че пандемията е повлияла върху качеството на демокрация в страната, а 29,3 на сто от тях смятат, че се е стигнало до ерозия на демокрацията. Почти същият процент мислят, че решенията на компетентните институции са застрашили демокрацията и почти една четвърт смятат, че цялата власт е в ръцете на един човек. Голям брой граждани – около 70 процента, възприемат Китай като най-големия финансов и хуманитарен донор по време на пандемията.