Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Единодушно: Косовският парламент призова международната общност да разследва Сърбия

29 септември 2023, 09:37 часа • 1647 прочитания

Скупщината - парламентът на Косово - осъди сблъсъците в северната част на страната от миналия уикенд, при които загина един косовски полицай, а други бяха ранени при въоръжена престрелка с около 30 барикадирали се в манастир нападатели.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

Заседанието на парламента в Прищина започна с минута мълчание в памет на офицера Африм Буняку, който беше убит от въоръжената група. Случилото се край село Банска разпали отново напрежението между Косово и Сърбия. Според косовския премиер Албин Курти тя е действала по разпореждане на Белград, а сръбският президент Александър Вучич отрича участие.

Още: Косово: Един от убитите нападатели е бил бодигард на сръбския топ шпионин

Международно разследване

По време на заседанието беше поискано международно разследване на Сърбия във връзка с организирането на терористични дейности и продължаващото съществуване на лагери за обучение на терористични групи на нейна територия, предаде БГНЕС.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

Премиерът Албин Курти заяви, че "Северната бригада" и "Гражданска защита", които от Прищина обявиха за терористични организации тази година, трябва да бъдат обявени за такива и от съюзническите държави.

Снимка: Getty Images

Още: Кризата в Косово: Вучич гледа към САЩ, даде обещание и за сръбската армия

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

Курти също така призова Сърбия да бъде санкционирана и наказана от международната общност за нападението срещу косовската полиция. "Ако не бъде наказана, тя ще повтори престъплението. Военното въоръжение и бойната подготовка, които сръбските професионалисти, нападнали в Банска, са имали, са изцяло от Сърбия", добави той.

Депутатите от партия "Сръбска листа" не участваха в гласуването. Текстът на резолюцията, осъждаща нападението, беше одобрен единодушно.

Още: Някои страни от ЕС поискаха наказателни мерки срещу Сърбия

Напрежението между Косово и Сърбия не е от вчера

Припомняме, че районът е неспокоен още от 2008 г. насам, когато Косово обяви независимост. Страната е призната от над 100 държави, но не и от Сърбия - и до днес Белград претендира, че това е негова територия. Населението на Косово е съставено предимно от етнически албанци, а 5% са етнически сърби. Те живеят в северната част и са доста облагодетелствани от сръбската държава с безплатно здравеопазване, образование и т.н. 

Косовските сърби искат създаването на сръбски общини в Косово, което залегна и в споразумението Прищина - Белград с гарант Европейския съюз. Сърбия пък трябваше да се откаже от позицията си да блокира Косово в различни международни организации.

Още: Членове на "Вагнер“ участват в престрелката в Косово?

Само че напрежението не стихва и през изминалия уикенд достигна нови висоти. Тогава около 30 въоръжени нападатели откриха огън по косовската полиция и се барикадираха в манастир в Банска. Загина косовски полицай, а други негови колеги бяха ранени. Трима нападатели също загинаха, а Прищина залови 8 от барикадиралите се. Част от тях избягали в Сърбия и се лекуват в местни болници, съобщава "Коха", цитирана от БТА.

Още: Анализ: Сърбия засега изглежда по-важна за САЩ и ЕС от Косово

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес