Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Еди Рама: ЕС се нуждае от Западните Балкани за собствената си сигурност

29 октомври 2021, 15:50 часа • 2415 прочитания

В интервю за баварския вестник „Меркур“ албанският премиер Еди Рама каза, че вече дори не е разочарован от забавянето на процеса на разширяване на ЕС.

На въпрос дали според него оттеглянето на Ангела Меркел от политиката е лоша новина за плановете на Албания за присъединяване към ЕС, Рама отговори, че е пресилено този факт да бъде наречен чак лоша новина. „ Но да, тя имаше известна чувствителност към нашата загриженост, което със сигурност има нещо общо с миналото й. Тя е израснала под комунистическа диктатура и затова може би ни разбира по-добре от другите. Рядко съм срещал някой, който знае толкова за Западните Балкани и техните проблеми. Те ще липсват много в региона, а и в цяла Европа.“

Албанският премиер също така каза, че дори вече не е разочарован от застоя, в който се намира процесът на разширяване на ЕС:“Отначало бях, сега вече не. Днес ЕС е различен от този при създаването му. Той е фрагментиран, страда от национални програми и различни интереси. И мисля, че е силно повлиян от политическите крайности след бежанската криза. Десните популисти може и да не са на власт, но имат огромно влияние върху политиката на умерените правителства. Това понякога противоречи на ценностите и принципите на ЕС.“

Рама подчерта, че за Албания „ЕС е обещание за мир“ . И обясни:“а Запад хората го забравиха, защото, слава Богу, отдавна не са виждали война. Ние, от друга страна, не сме.“ И допълни, че „без съмнение ЕС е бъдещето на континента“.

ЕС се нуждае от Западните Балкани за собствената си сигурност, подчерта Рама. „ Няма смисъл Евросъюзът да има вътрешна граница с нас. И няма смисъл да оставяме нашия регион на влиянието на другите...“. Сред тези „други“ той не визира само русия и Китай:“ Не забравяйте, че имаме християни и мюсюлмани в региона. Да оставим Западните Балкани отворени като врата за радикализъм или тероризъм, би било лудост. ЕС най-накрая трябва да разбере това.“

За албанския премиер отношенията между Косово и Сърбия не са връщане към миналото:“Не може да се прави сравнение с напрежението от миналото. Между другото, това се дължи и на факта, че днес всички опоненти от миналото искат да се присъединят към ЕС. Военните конфликти възникват, когато държавите са изолирани, а не когато са в общност. Помислете за положителното развитие на френско-германските отношения или Ирландия. Рискът ЕС да внесе конфликт е малък.“

Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес