Гръцкият премиер Алексис Ципрас поиска влиятелната гръцка православна църква да се въздържа, след като бяха подновени усилията за разрешаване на 27-годишния спор за името със съседна Македония.
Тази стъпка беше предприета ден, след като църквата заяви, че е против всеки компромис, включващ името "Македония", което е и името на северна гръцка провинция, за която войни са били водени преди век.
"Надявам се, че ще допринесете, за да може Гърция, в дух на единство и рационално слово, да се справи успешно с проблема без грешките от миналото", пише Ципрас пред ръководителя на църквата в Гърция, архиепископ Йероним.
Надеждите за решение на проблема, който датира от 1991 г., бяха съживени, след като в Скопие бе избрано ново правителство, което миналата година реши да прибере томахавката на войната с Атина в замяна на място в НАТО.
"Смятам, че е възможно да се намери решение до края на първото полугодие на 2018 г.", каза премиерът на Македония Зоран Заев пред албанската телевизия през уикенда.
Преди нов кръг от разговори на ООН следващата седмица гръцкият външен министър Никос Кодзияс и неговият колега от Македония Никола Димитров се срещнаха при затворени врати в Солун в петък.
Гърция и ЕС признават малката държава без излаз на море с временно име, Бившата югославска република Македония (БЮРМ), под което тя е приета и в ООН.
Скопие отдавна настоява, че това наименование е само временно, предаде БНЕС.
В Гърция вече има опозиция в северната част на страната за всяко решение, включващо името Македония, и въпросът може да раздели гръцкия парламент, който ще бъде призован да ратифицира всяка сделка.
Министърът на отбраната Панос Каменнос, националистическият коалиционен партньор на правителството, също се противопоставя на такова решение.
Но тази седмица Кодзияс намекна, че с над 100 държави, които вече признават малката балканска държава като Македония, възможностите са ограничени.
"Бебето е на 25 години, вече е било кръстено", каза Кодзияс пред телевизия Antenna в понеделник.
"Искаме да добавим съставно име по такъв начин, че (страната) ще се отличава от гръцката Македония", каза той.
И двете страни отказаха да коментират спекулациите, че Нова Македония ще бъде избраният компромис.
В понеделник Кодзияс отбеляза, че името "Нова Македония" е сред предложенията, които са се появили в миналото.