Както и се очакваше, Гърция официално поиска удължаване на спасителната програма от еврозоната. Искането на Алексис Ципрас и компания е за шест месеца по-дълъг срок, предаде Reuters.
Спасителната програма, договорена от Атина с ЕС и МВФ, изтича след по-малко от седмица и южните ни съседи трябваше спешно да постигнат договорка за удължаване. Очакваше се днес Гърция официално да заяви намеренията си, което и стана в крайна сметка. В петък следобед (20 февруари) членовете на Еврогрупата (финансовите министри на страните-членки на еврозоната) да се срещнат и да решат как дали да одобрят искането.
Според информацията Гърция иска промяна в условията на спасителната програма. Атина е съгласна да поддържа „фискален баланс” през тази половин година, в която трае споразумението, да направи незабавни реформи в борбата с данъчните измами и корупцията и да предприеме мерки за повишаване на икономическия растеж. Най-важното условие, което Гърция приема, е процесът на изпълнение на тези обещания да се наблюдава от ЕК, ЕЦБ и МВФ. Това е рязък завой от прокламираното от Ципрас и финансовия министър на Гърция Варуфакис, че няма да си сътрудничат с Тройката (точно ЕС, ЕЦБ и МВФ). Тепърва предстоят преговори за реформи на трудовия пазар, приватизацията и фискалните цели пред Гърция.
Целта на шестмесечния период на действие на спасителната програма е да се договори нова дългосрочна програма при различни условия. Досега еврозоната не успяваше да убеди Гърция да спази условията на течащата все още програма, според които Атина трябваше в края на годината да има 3% бюджетен излишък, но преди да покрие разходите.
Новината веднага доведе до ръст от 2% на гръцката борса, а акциите на банките в страната се покачиха със средно 9%.