Повече от 25 години нашите съседи са признати под името „Република Македония“ от много държави по света. Не е абсурдно името „Македония“ да се включи едно сложно име на страната. Това заяви гръцкият премиер Алексис Ципрас.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Гръцкият премиер заяви, че уважава загрижеността и чувствата на своите сънародници от Северна Гърция, които днес са излезли на протест във връзка със спора за името. Ципрас дори заявява, че е „наполовина македонец“.
Призовавам нашите съграждани да бъдат трезви и да разграничават това, което е добре за националния интерес и това, което не е. Липсата на решение по спора за името го подкопава, заяви Ципрас и добави: „В продължение на 25 години нашите съседи са признати под името „Република Македония“ от редица страни по света, докато ние се борим навсякъде, да ги наричат БЮРМ“.
И не е абсурдно да се включи наименованието „Македония“ в едно съставно име – географско, но така че за всички да е ясно, че то няма да съдържа претенции към историята и териториалната цялост на други народи, подчерта Ципрас, цитиран от БГНЕС.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
По отношение на различните позиции по въпроса в гръцкото правителство Ципрас каза, че „Панос Каменос е наясно с проблема, но той е честен политик и патриот. Той има резерви и ги изрази пред правителството, но също така изрази увереност в усилията на външния министър и желанието му да постигне широк консенсус между политическите сили по въпроса, разбира се, ако се постигне задоволително споразумение“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Припомняме, че първата страна в света, която призна Република Македония под нейното конституционно име е България. Това стана на 15 януари 1992 г. България изигра и ключова роля за признаването на Република Македония под нейното конституционно име и от Великите сили. Така по време на срещата на президента Желю Желев с президента Борис Елцин от лятото на 1992 г. Москва последва София и също призна суверенитета на Република Македония.
На 15 януари 2018 г. тази година македонският парламент ратифицира Договора за добросъседство и приятелство с България, който се дава от международната общност – НАТО и ЕС – за пример как да се решават спорните въпроси между балканските страни. Значението на договора, подписан от премиерите на България и Република Македония Бойко Борисов и Зоран Заев на 1 август, беше подчертано особено от генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който посети Скопие в сряда и четвъртък.