България, Румъния, Гърция и Хърватия приеха обща декларация, която подкрепя влизането на българската и на румънската страна в Шенген.
„Силната и ефективна свързаност изисква добре развита инфраструктура и безпрепятствено движение на хора и стоки. Присъединяването на България и Румъния към Шенген ще допринесе за повишаване на устойчивостта и просперитета в целия регион и Европа“, се посочва в документа, приет след четиристранна среща на ниво министри на външните работи, проведена в рамките на 78-ата сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк.
"Срещата е знакова. Четирите държави сме членове на ЕС и НАТО, а това прави регионалното сътрудничество още по-значимо”, коментира вицепремиерът Мария Габриел, цитирана от пресцентъра на МВнР.
Още: Радев иска от Денков конкретно действие за Шенген
Какво обсъдиха външните министри?
Сред дискутираните теми на четиристранната среща бяха инициативата „Три морета” и регионалната и икономическата свързаност.
Инициативата за общата декларация е на българския министър на външните работи Габриел. „Потвърждаваме нашия ангажимент да работим заедно за свързаност в науката, образованието, енергетиката, технологиите и иновациите, за да осигурим по-устойчиво развитие за региона на Югоизточна Европа“, се казва още в документа.
Предложената от вицепремиера декларация получи подкрепа от външните министри на Хърватия - Гордан Гърлич Радман, на Гърция - Йоргос Герепатрицис, и на Румъния - Луминита Одобеску.
Още: Мария Габриел призова външните министри на ЕС за затягане на сигурността в Черно море
Снимка: МВнР
Акцент бе поставен върху изграждането на коридор Север-Юг. Свързването на транспортната инфраструктура и диверсифицирането на енергийните източници са споделени приоритети за четирите държави.
В декларацията се подчертава, че присъединяването на Република България, Република Хърватия и Румъния към ОИСР ще послужи на региона на Югоизточна Европа за подобряване на икономическата стабилност, инвестиционния климат и стандарта на живот.
Още: Крум Зарков каза два начина за използване на падането на мониторинга