България е сред най-доминиращите политически и икономически страни в Северна Македония според Индекса за международно присъствие на Преспанския институт, който се изготвя за първи път тази година. Изчислението за 2019 г. показва класирането на присъствието на избраните 24 държави.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Сред страните, за които Северна Македония е геополитически привлекателна, на първо място са Турция, САЩ и България, след което Германия, Сърбия, Словения, Италия, Великобритания, Хърватия и Албания , които оформят първата десятка.
Присъствието на Русия, както и на Китай, е далеч под нивото на останалите глобални играчи, т.е. САЩ, Великобритания и Турция.
Десетте държави, според проучването на Преспанския институт, показват доминирането на държавите-членки на Европейския съюз. Съюзът е признат за най-добрия приятел на страната от почти една пета от гражданите.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Индексът се изчислява въз основа на обективни и публично достъпни данни, международна статистика, международни организации, вътрешна статистика, данни, събрани и обработени от национални институции, международни бази данни, както и медиен мониторинг.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
За нуждите на индекса присъствието се идентифицира в три измерения - икономическо, политическо и културно. Икономическата се оценява в няколко области - енергетика, основни стоки, преработка, услуги, преки чуждестранни инвестиции, парични преводи, помощ за развитие. Политическата оценка се прави въз основа на дипломатическите отношения, чуждестранните мисии, обменните посещения, двустранното сътрудничество, военното сътрудничество. Културно присъствие се оценява по отношение на миграцията, туризма, културата, медиите, социалните мрежи, технологиите, науката и научните изследвания, образованието.
По отношение на икономическото присъствие за 2019 г. в горната част на таблицата е Германия, на второ място са САЩ, а на трето място е Турция. Първата петица е затворена от Обединеното кралство и Италия.
Оформлението на таблицата и особено първите десет държави помагат да се направят три заключения. Първо, икономическите връзки са най-силни със съседните държави. Три от съседките (България, Сърбия и Гърция) са сред десетте най-високо класирани държави по икономическо измерение. Второ, развитите страни, стабилните демокрации и западните страни са основните икономически партньори и инвеститори в Северна Македония. Това се отразява в присъствието на най-голямата икономика на ЕС, Германия, която е на върха на индекса. Присъствието на Италия, най-голямата икономика в Южна Европа, допълнително укрепва връзките. Трето, Турция е сериозен икономически партньор на Северна Македония. Нейната разпознаваемост като такава в обществото се потвърждава от повечето отделни показатели и променливи на Индекса. Освен това, предвид географското разположение на Турция, икономическите връзки и други характеристики, тя е основният партньор на Северна Македония за Близкия изток и арабския свят, според изследването на Института.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
По отношение на културното присъствие САЩ оглавяват списъка. Следват ги Сърбия и Турция.
Създаването на Индекса за международно присъствие е резултат от проекта "Изследване на чуждестранното присъствие и въздействие в Северна Македония", реализиран от Преспанския институт и финансово подкрепен от Американската агенция за международно развитие (USAID).
Преспанският институт е независим мозъчен тръст, посветен на изучаването, изследването и анализа на международните отношения и външната политика, както и на европейските дела и европеизацията. Институтът се стреми да популяризира познанията за текущата ситуация в Северна Македония и Западните Балкани, както и да участва в дебата и генерирането на идеи на европейско ниво.