Европейската комисия (ЕК) смята, че политическите сили в Македония ще намерят начин за смяната на Катица Янева в съответствие с действащото законодателство.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
От ЕК заявяват, че не вярват в личностите, а в институциите и това е било подчертавано във всички препоръки и доклади. Такава е позицията на ЕС по скандала, разтърсил Република Северна Македония.
Фактът, че Катица Янева е компрометирана не означава непременно, че е компрометирана цялата институция, смятат от Европейската комисия. Все пак се очаква разследването по случая „Рекет” да даде отговор на появилите се въпроси по бърз и прозрачен начин, пише БГНЕС.
Създаването на Специализирана прокуратура в Македония е част от Договора от Пържино между основните политически партии в страната, заяви говорителят на ЕК Мая Коциянчич.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Тя напомни, че парламентът прие закона за създаването на тази институция и назначи Катица Янева за специален прокурор. В съответствие с действащото законодателство ще бъде назначен неин заместник. Европейският съюз не е имал и няма никакво участие в този процес, подчерта говорителката.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Европейската комисия не коментира публично нито детайлите от преговорите между управляващи и опозиция относно бъдещето на специализираната прокуратура, нито случая „Рекет”, но източници от тази институция, които следят събитията в Македония отблизо, твърдят, че за Брюксел е от значение не само бързината, но и ефикасното и прозрачно провеждане на разследването.
Както Брюксел, така и обществеността в Македония очакват безпристрастно разследване и решение за Специализираната прокуратура, което ще възстанови доверието в съдебната система и в правовата държава.
От това, до голяма степен, ще зависи решението за дата за преговорите за членство в ЕС, напомнят от Брюксел.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса