Износът на оръжия от Босна и Херцеговина почти се е удвоил през първите четири месеца на годината в сравнение със същия период на 2023 г., като САЩ са основната дестинация, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Доставките възлизат на 74 млн. щатски долара, или с близо 98% повече в сравнение със същия период на 2023 г., сочат данните на националната статистическа агенция.
Агенцията не уточнява за вида на оръжията и боеприпасите.
Босненският министър на отбраната Зукан Хелес наскоро похвали разширяването на оръжейната индустрия в страната.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Той заяви, че местните фабрики произвеждат боеприпаси, включително „ракети и снаряди“, които се изнасят „по целия свят, от САЩ до Близкия изток и страните от ЕС“. Още: Ключова стъпка: ЕС реши да започне преговори за членство с Босна и Херцеговина
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Местните медии съобщиха, че увеличението е свързано най-вече с износа на боеприпаси за Съединените щати и Словакия, но също така и за България и съседна Сърбия.
Цифрите са красноречиви
През 2023 г. износът на оръжия и боеприпаси от Босна възлиза на 163 млн. евро, което е с 26% повече в сравнение с предходната година.
Увеличението съвпада с нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г., въпреки че балканската държава няма договор за продажби с Украйна.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Няколко местни медии обаче наскоро съобщиха, че част от боеприпасите се озовават на украинския фронт. Още: НАТО потвърди подкрепата си за териториалната цялост на Босна
Малко предистория
На 2 юни лидерът на босненските сърби Милорад Додик заяви, че управляваната от него Република Сръбска (РС) предотвратява „директния износ“ на оръжия и боеприпаси за Украйна, което не беше изненада предвид проруската му политика.
През февруари в албанската столица Тирана Володимир Зеленски призова за спешна доставка на оръжия и боеприпаси за страната му. Той изрази желанието на правителството си да организира „украинско-балкански форум за отбранителната промишленост“. Още: Зеленски: Обсъдихме съвместно производство на оръжия с Албания (СНИМКИ и ВИДЕО)
Босненските заводи за оръжие и боеприпаси са създадени по времето, когато страната е била част от комунистическа Югославия.
Според експерти Босна е осигурявала половината от военния капацитет на бившата федерация.