Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Жозеп Борел каза снощи в Брюксел, че в анекса към споразумението за нормализиране на отношенията между Сърбия и Косово ясно е записано, че Прищина се задължава незабавно да създаде Съюз на сръбските общини, предаде Танюг, цитирана от БТА.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Споразумение още от 2013 г. предвижда създаването на Съюз на сръбските общини в Косово, там където сърбите са мнозинство, като целта е да бъдат защитени техните интереси и права.
В Прищина обаче има опасения, че подобен съюз, ако получи прекалено много правомощия, може да подкопае политическата стабилност и да осуети държавната политика на Косово.
Белград не признава независимостта на някогашната си област, обявена от Прищина през 2008 година.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
ОЩЕ: САЩ: Косово да сформира Асоциация на сръбските общини
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Борел, който участва в разговорите в Охрид този уикенд между сръбския президент Александър Вучич и косовския премиер Албин Курти, обяви след дванадесетчасовите дискусии, че двете страни са се договорили по анекса за прилагане на споразумението за нормализиране на отношенията Белград-Прищина, постигнато на 27 февруари в Брюксел. Документ обаче не е подписан.
След срещата на ръководителите на дипломациите на ЕС в Брюксел Борел каза снощи, че е информирал министрите за постигнатото в Охрид споразумение, което според него "е основата за нормализирането на отношенията между Сърбия и Косово".
По думите му споразумението „дава възможност вече да не сме в кризисна атмосфера, а да преминем към прилагане на договора, приет на 27 февруари.“
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Договорът предвижда Косово и Сърбия да поддържат добросъседски отношения и взаимно да признават официалните си документи и националните символи. Ако бъде приложено, Белград няма да може да блокира опитите на Косово да стане член на ООН и други международни организации. Споразумението обаче не предвижда изрично взаимно признаване между Косово и Сърбия, отбелязва Асошиейтед прес.