Бившият албански президент Сали Бериша официално призна, че лично е заповядал да бъдат отворени военните складове с боеприпаси и оръжия, за да може т.нар. "Армия за освобождение на Косово" /АОК/ да се въоръжи.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
"След свалянето на комунистическия режим в Албания аз реших да отворя вратите на военните складове. Това направих по две причини - за да се постигне равновесие между моите привърженици и въоръжените ми противници от една страна, и от друга, за да може да се въоръжат косовските албанци", каза Бериша и подчерта: "Дори ние, като партия /Демократическата партия - бел.ред./, създадохме организация за безплатно раздаване на оръжие".
"Сигурно някъде са продавали оръжие, но аз лично отворих военните складове, за да може да се въоръжи АОК", заяви още бившият държавен глава в интервю за телевизионното предаване "Зона експрес", предаде БГНЕС.
При масовите безредици през пролетта на 1997 г. в Албания от складовете бяха иззети над 700 000 различни видове оръжия и над 1.5 млн. патрони. Огромната част от тези оръжия и боеприпаси бяха пласирани нелегално в Косово.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Част от оръжието премина и през границата на Македония.
Припомняме, че почти по същото време в Косово се създаде АОК и започнаха сблъсъците със сръбската армия. Първите "крепости на АОК" бяха в непосредствена близост до албанската граница и по-специално в село Юник. През 1998 и 1999 година кризата ескалира и се стигна до въздушната операция на Северноатлантическия пакт през март 1999 година, която продължи близо три месеци и приключи с мирното споразумение от Куманово в началото на месец юни. През февруари 2008 година Косово обяви независимост. До днес над 100 държави са признали независимостта на бившата сръбска провинция, включително и България. Сърбия продължава да счита Косово за част от територията си и не признава нейното отделяне.
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина