Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ана Бърнабич: Преговорите с Прищина се върнаха 50 крачки назад

05 януари 2019, 19:07 часа • 2157 прочитания

Преговорите с Прищина се върнаха 50 крачки назад, заяви сръбският премиер Ана Бърнабич по време на гостуване в белградската телевизия Pink, цитирана от македонският вестник “Нова Македония“.

Ходът на Прищина за формиране на армия в Косово и заличаване на границите с Албания възстановиха политическия диалог с Белград на 50 крачки назад. С всичките си мерки, като увеличаване на митата за сръбски продукти, не идват сигнали за постигане на компромис, а Белград и Прищина все повече се отдалечават. Най-голямата заплаха е опитът да се създаде велика Албания, каза Ана Бърнабич, предаде агенция Фокус.

"Що се отнася до заличаването на границите, те ще се опитат да се измъкнат от инициативата, която постави на масата президента на Сърбия Александър Вучич. Тя се отнася до наличието на митнически съюз, да има свързани Балкани, за да се постигне икономически растеж, развитие, мир и стабилност. За това е обаче е смешно да се говори в момента, в който временните институции в Прищина въвеждат мита върху стоки от Сърбия и Босна и Херцеговина. Не може да се каже, че от една страна не сте за политическо, а за икономическо премахване на границите, а от друга страна да поставяте бариери пред Сърбия и Босна и Херцеговина - каза Бърнбич.

Очевидно е, че в този момент въпросът за границите беше поставен на масата, а това можеше да бъде поставено за разглеждане преди десет години. Промяната на границите не може да се приложи за някого, а за Република Сръбска това да не важи, отбелязва сръбският премиер.

"Да видим принципите, за които можем да говорим и да се опитаме да постигнем компромисно решение. Надявам се, че ще стигнем до компромисно решение, особено след 6 ноември миналата година, когато Прищина въведе митата и когато се показа колко не са прави всички хора, които казват, че замразеният конфликт е добро решение" - каза Бърнабич.

Сръбският премиер, очаква с нетърпение реакциите на Съединените щати, защото има нещо, което администрацията във Вашингтон не харесва - въвеждането на протекционизъм за американските продукти, като се има предвид въвеждането на по-високи митнически такси и за чуждестранни компании, включително Coca-Cola. Всички тези ходове на Прищина застрашиха мира и стабилността и единствената причина, поради която регионът е стабилен, е, че Сърбия се въздържа от противодействие на властите в Прищина.

"Сърбия не отговори с мерки за противодействие. Това изненада Прищина. Мисля, че нашият отговор им се върна обратно като бумеранг, преди всичко политически. Радвам се, че накрая ЕС и Съединените щати и международната общност видяха истинското лице на Прищина" - добави Ана Бърнабич.

Премиерът също се позова на поведението на своя косовски колега Рамуш Харадинай, който се опитва да представи текущите отношения между Белград и Прищина като руско-американски отношения, което съвсем не е така.

"Ние не сме „малка Русия“, но съм сигурна, че американците не искат временните институции в Прищина да се разглеждат като „малка Америка“. Особено, че територията на Косово и Метохия е център на търговията с наркотици, оръжия и трафик на хора и откъдето имаше най-много бойци на „Ислямска държава“ и не би им харесвало някой да нарече тази територия "малка Америка"" - каза Бърнабич.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес