Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Амнести интернешънъл обвинява Гърция за отблъскване на бежанци

23 юни 2021, 13:34 часа • 1703 прочитания

Документираните случаи показват, че гръцките власти извършват така наречените отблъсквания - директни депортации без разглеждане на молба за убежище - по суша и в морето

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

Гръцките гранични служители принудително и незаконно задържат тези, които търсят закрила, за да ги принудят да се върнат в Турция, се казва в доклад на правозащитната организация.

"Нивото на организация на тези депортации показва докъде стига Гърция, за да върне незаконно хората и да се прикрие", разкритикува експертът по убежището от германската секция на организацията Франциска Вилмар.

За доклада „Гърция: насилие, лъжи и отблъсквания“ АИ разследва операции на граничната полиция от юни до декември 2020 г. в регион Еврос и на едноименната река, която образува гръцко-турската граница.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

През февруари и март 2020 г. Гърция принудително отблъсна търсещите убежище в отговор на едностранното отваряне на сухопътната граница от Турция.

Според AИ новото разследване показва, че нарушенията на правата на човека продължават да се извършват и „са се превърнали в установена практика“.

"Шокиращо е, че няколко гръцки власти работят в тясно сътрудничество за брутално арестуване и задържане на търсещите закрила," каза Вилмар. Насилствените „отблъсквания“ де факто се превърнаха в гръцка гранична политика в региона.

В документираните случаи до хиляда души са засегнати, някои няколко пъти и понякога при използването на неофициални центрове за задържане. Мигрантите били принуждавани да се връщат на групи от осем до 170 души, без да могат да кандидатстват за убежище.

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

По-голямата част от хората, с които са говорили от АИ, казват, че са преживяли или са виждали насилие от гръцки служители и мъже в цивилни дрехи. Това включва удари с палки, ритници и удари, които понякога водят до сериозни наранявания.

АИ поиска от агенцията за защита на границите на ЕС Фронтекс да спре дейността си в Гърция . Тяе длъжна да предотврати нарушаването на правата на човека. "Ако Фронтекс не успее да направи това, нейните операции в Гърция ще трябва да бъдат прекратени," каза Вилмар.

Всички документирани атаки са се случили в райони, където Фронтекс има голям брой служители.

"Агенцията следователно не може да твърди, че не е наясно със злоупотребите, които ние и много други организации сме документирали."

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес