Сърдечно-съдовите заболявания отнемат всяка година 17 милиона живота по света. В Турция инфарктите убиват около 200 000 души годишно, твърдят експерти, цитирани от „Сабах”.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Прогнозите показват, че до 2030 г. над 22 милиона души ще умрат от сърдечно-съдови заболявания В Турция тези заболявания са сред основните причинители на смърт сред населението. Според публикуваните от Турския статистически институт (TуркСтат) данни за 2019 г., 36,8% от смъртните случаи са причинени от сърдечно-съдови заболявания. Увеличението на честотата на тези заболявания е свързано с бързо застаряващото население на страната и се очаква в близко бъдеще скоростта да продължи да нараства заради увеличаване продължителността на живота и случаите на диабет.
Инфарктите и инсултите могат да бъдат предотвратени с около 80% с помощта на здравословна диета, редовна физическа активност и отказ от тютюнопушене, твърди д-р Федакар Гюнсили. Достатъчна е само малка промяна в начина на живот, казва лекарят.
Здравословното хранене, контрола върху теглото и върху кръвното налягане, ако човек има високо кръвно, са от ключово значение за предотвратяване развитието на тези заболявания.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Сърдечно-съдовите заболявания представляват сериозен риск по време на пандемията на коронавируса. Проучванията показват, че смъртността от коронавирус сред хора без придружаващи заболявания е 0,9 %. При тези със съпътстващи заболявания смъртността се е увеличила с 10%.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Човек трябва да бъде изключително внимателен по отношение на COVID-19, ако има такива заболявания, предупреждава д-р Гюнсили. Вирусът се насочва към белите дробове и атакува сърдечната тъкан, причинявайки миокардит. За да компенсират липсата на кислород в кръвта, белите дробове увеличават скоростта на циркулация и в крайна сметка болното сърце бива увредено повече.
Тютюнопушенето, затлъстяването и заседналият начин на живот влияят негативно на сърцето, подчертава лекарят. В Турция 1 на всеки 3 възрастни страда от затлъстяване. Проучванията показват, че повече от 20 милиона души са пушачи и 44% от обществото не се занимава с редовни физически дейности. „Със сигурност може да се каже, че около 35% от обществото са потенциални пациенти със сърдечни заболявания“, твърди лекарят.
Турция е на първо място в Европа по затлъстяване и жените са изложени на по-висок риск, твърди проф. Бюлент Мутлу - член на турското кардиологично дружество. Според него, благодарение на иновативните методи, появили се през последното десетилетие, сега е много по-лесно да се борим със сърдечно-съдовите заболявания.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса