11 г. след трагедията в Охридското езеро, роднините на починалите 15 български туристи и останалите около 35 спасени, още очакват компенсации за преживените страдания. Делото стигна до ВКС, но бе върнато за ново разглеждане на Софийски апелативен съд.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
На 5 септември 2009 г. 55 български туристи се качват на корабчето "Илинден", за да пътуват към манастира "Св. Наум". Трагедията се разигра около 11 часа, когато корабът потъва за минути на около 200 метра от брега на езерото. 15 души са извадени мъртви, останалите са спасени.
На три инстанции съдът в Република Северна Македония осъди капитана на кораба Сотир Филевски и застрахователния агент от компанията "Лойд" хърватина Бранко Баич на по 1 г. затвор. Невероятен жест направи една от наследниците на починал по време на делото в македонския съд. Тя подари осветена икона лично на капитана Филевски, защото той веднага се е хвърлил във водите на езерото, за да спасява хората.
Филевски изтърпя присъдата си, а Баич още се издирва. Германската компания "Лойд" вече се е обединила с норвежка, а корабът е нарязан на скрап.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
"Илинден" е пуснат на вода през 1924 г., участвал е в три войни като военен катер, по него са правени технически реконструкции, за да може да превозва туристи. Около година преди инцидента Бранко Баич дава предписания до капитана Филевски в срок от 3 месеца да бъдат отстранени различни проблеми – липса на спасителна лодка, ремонт на машинното отделение, нестабилност на плавателния съд. Това не е направено и въпреки това, Баич дава разрешение за плаване и сертификат за годност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Наследниците на починалите и пострадалите туристи заведоха дело в българския съд за обезщетение срещу застрахователната компания. На втора инстанция Софийски апелативен съд присъди обезщетения общо за около 5 млн. лв. на всички наследници, като сумите варират от 120 000 до 160 000 лв. на всеки.
Делото стигна трета инстанция във ВКС, но през юли т. г е върнато за ново разглеждане от друг състав на Софийски апелативен съд и все още не е приключило. Очакванията са след около 1-2 години делото да приключи и близките да бъдат обезщетени.