След като рано в понеделник сутринта мощно земетресение с магнитуд 7,8 по Рихтер с епицентър Югоизточна Турция отне живота на хиляди хора в Турция и Сирия, нов ужасяващ трус разтърси южната ни съседка с магнитуд 7,7 по Рихтер.
This is what the streets of #Gaziantep, #Turkey, look like after the #earthquake. pic.twitter.com/P9MVcDU6d8
— NEXTA (@nexta_tv) February 6, 2023
Наред със данните на Европейския сеизмологичен център (ЕСЦ) за силата на земетръсовете станаха ясни и точните местоположения, на които са регистрирани епицентровете. Първият трус е регистриран на малка дълбочина от 2 километра в 13.24 ч. местно време, само на 7 километра южно-югоизточно от Елбистан и 67 километра северно-североизточно от административния център Кахраманмараш. Трусът беше последван от силен вторичен трус от 6 по Рихтер около 10 минути по-късно.
Според динамичните карти, които ЕСЦ обновява, ясно се вижда линията на границата между двете тектонски плочи - Арабската и Европейската. Именно по протежението на района, в който се допират двете плочи, се случват най-голяма част от трусовете в понеделник.
Самите тектонски плочи са частите, на които литосферата е разделена. Те са в непрестанно движение, като тези размествания оформят и съвременния облик на географската карта. Появата на планини и падини, изригванията на вулкани - всичко това се дължи на разместванията на литосферните плочи. Според тази теория различните съществуващи тектонични плочи се движат като салове през мантията, трият се, сблъскват се и се натискат една срещу друга в поле на геоложко напрежение.