Пенсионирани военнослужещи и граждани проведоха протест в центъра на ливанската столица Бейрут днес заради влошаващото се икономическо и политическо положение. Група протестиращи за кратко преодоля барикадите на охраната, за да се насочи към сградата на парламента, след което беше отблъсната със сълзотворен газ.
Още: Иран отрича някога да е планирал да убие Тръмп
Още: Арестуваха отстранения от власт президент на Южна Корея (ВИДЕО)
Retired army personnel and depositors groups called a protest today in downtown Beirut over the deteriorating economic and political situation. A group of protesters briefly breached security barricades to push towards the parliament building before being pushed back by tear gas pic.twitter.com/6rgVLniLco
— Abby Sewell (@sewella) March 22, 2023
Все по-лошото социално положение на работещите в страната ги подтикна да опитат превземане на правителствения дворец Серай, съобщават местните медии, цитирани от БГНЕС.
Още: Следователи в нов опит да арестуват президента на Южна Корея, стигна се до сблъсъци (ВИДЕО)
Още: Страховит албанец от Скопие е ключова фигура в новия режим в Сирия (СНИМКИ)
Пътят им е бил препречен от полицейски сили, които са използвали гранати със сълзотворен газ. Сред протестиращите има пострадали.
"Хиляди хора дойдоха на площада в отговор на призива на профсъюзите”, разказа един от участниците в акцията – Хюсеин Хамуд. „Ливанците са възмутени от небивалия ръст на цените заради срива на националната валута". Мъжът смята, че „правителството не прави нищо, за да поправи ситуацията, затова народът излезе на улицата да защити правата си".
Още: Associated Press: "Хамас" прие предложение за примирие в Газа и пускане на заложници
Още: Виетнам подписа споразумение за сътрудничество в ядрената сфера с руския "Росатом"
Ръководителят на профсъюза на ливанските учители Мохамед Касем подчерта, че протестиращите настояват властите да проведат спешна индексация на работните заплати и на пенсиите за прослужено време. „Това е законно и логично искане в условията, когато над 70% от населението едва свързва двата края”, отбеляза той. „Но ние виждаме, че правителството защитава не трудещите се, а съществуващата корупционна схема, и използва сила срещу нас".
"Ливанската икономика се руши пред очите ни, растат бедността и безработицата, а страната е заплашена от хаос", твърди профсъюзният лидер. "При създалите се обстоятелства гражданите трябва да вземат инициативата в свои ръце и да настояват за смяна на банкрутиралото правителство, затова протестите и стачките ще се засилват".
Още: Индия отвори стратегически тунел към граничните зони на Китай (ВИДЕО)
Още: Удар по "Хизбула": Избраха председателя на Международния съд в Хага за премиер на Ливан
През 2022 г. Ливан е на второ място в света по равнище на инфлацията - 162,4%, след Зимбабве (280,4%). По данни на Световната банка социално-икономическата криза в Ливан е най-опустошителната в света през новия век. Спадът на БВП през 2020 г. е 20,3%, през 2021 г. - 10,5%, и 5,4% през 2022 г.
Във вторник обменният курс на ливанската лира падна до рекордно ниско ниво - от 100 хил. до 120 хил. за 1 долар. От октомври 2019 г. доларът е поскъпнал 80 пъти спрямо ливанската лира.
ОЩЕ: Управителят на Централната банка на Ливан е заплашен от затвор