YouTube обяви, че е спрял 210 канала, които изглежда били част от координирана кампания за влияние срещу протестите в Хонконг, съобщи АФП.
Мярката, предприета от притежаваната от Google платформа дойде тази седмица, след като Twitter и Facebook обвиниха китайското правителство, че подкрепя кампания в социалните медии, за да дискредитира движението за демокрация в Хонконг с цел да предизвика политически раздори в града, предаде БГНЕС.
„Деактивирахме 210 канала в YouTube, когато открихме, че се държат координирано, докато качват видеоклипове, свързани с продължаващите протести в Хонконг“, казва Шейн Хънтли от групата за анализ на заплахите за сигурността на Google в онлайн публикация.
"Това откритие беше в съответствие с последните наблюдения и действия, свързани с Китай, обявени от Facebook и Twitter."
Twitter и Facebook обявиха в понеделник, че са спрели близо 1000 активни акаунта, свързани с кампания за координирано влияние, докато Twitter заяви, че е спрял около 200 000 акаунта.
"Тези акаунти умишлено и конкретно се опитваха да предизвикат политически раздори в Хонконг, включително подкопавайки легитимността и политическите позиции на протестното движение", обяви Twitter за активните акаунти, които са били закрити.
Facebook заяви, че някои публикации от затворените акаунти сравняват протестиращите в Хонконг с бойците от групата на ИДИЛ, определят ги като „хлебарки“ и твърдят, че планират да убиват хора с помощта на прашки.
Хонконг, полуавтомонен южен китайски град и един от най-важните финансови центрове в света, е в хватката на безпрецедентна политическа криза, в рамките на която милиони хора излязоха по улиците с искане за по-големи свободи.
Китайското управление предупреди, че е готово да използва сила, за да потуши близо тримесечните размирици и оприличи протестиращите на„терористи“.
Пекин обаче привидно до голяма степен е оставил градските лидери и полицията да се опитат да разрешат кризата.
Зад кулисите онлайн обаче, китайското правителство се стреми да разклати общественото мнение за Хонконг, според Twitter и Facebook.
"Ние разкриваме значителна държавна информационна операция, фокусирана върху ситуацията в Хонконг, по-специално върху протестното движение и техните призиви за политическа промяна", заяви Twitter.
В изявлението на социалната мрежа се казва още, че са спрени 936 акаунта с произход от Китай, които разпространяват дезинформация.
„Въз основа на интензивните ни разследвания имаме надеждни доказателства в подкрепа на факта, че това е координирана държавна операция“, заяви Twitter.
Twitter и Facebook са забранени в Китай, част от така наречената "Велика защитна стена" на цензурата на правителството.
Поради забраните, много от фалшивите акаунти са достъпни с помощта на "виртуални частни мрежи", които дават измамна картина за местоположението на потребителя, съобщи Twitter. Въпреки това, някои акаунти имат достъп до Twitter от конкретни деблокирани IP адреси с произход от континентален Китай“, се казва в съобщението.
Facebook заяви, че е действал по съвет от Twitter, премахвайки седем страници, три групи и пет акаунта във Facebook, които имали около 15 500 последователи.
Въпреки че хората, които стоят зад тази дейност, се опитаха да прикрият самоличността си, нашето разследване намери връзки с лица, свързани с китайското правителство“, заяви Facebook.