Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

WSJ: Тръмп може да прибегне до превантивни удари по Иран, за да спре ядрената програма

13 декември 2024, 12:23 часа • 878 прочитания

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обмисля варианти, с които да попречи на Иран да създаде ядрено оръжие, включително превантивни въздушни удари, твърди The Wall Street Journal. Материалът се появи в момент, когато Израел уж изготвя планове за потенциална атака срещу ирански ядрени съоръжения, на фона на нарастващите опасения, че Ислямската република е готова да създаде ядрена бомба и че може да побърза най-накрая да го направи.

Иран и неговите прокси сили в Близкия изток са отслабени точно в този момент - след повече от година война на "Хамас" и "Хизбула" срещу Израел, както и след падането на режима на Башар Асад в Сирия. Той беше подкрепян усилено от Москва и Техеран.

Още: "Много, много голяма грешка": Тръмп не иска далекобойни ракети от САЩ да поразяват Русия

Тръмп претегля различните опции

Наскоро Тръмп е разговарял с израелския премиер Бенямин Нетаняху и му е казал, че иска да избегне ирански пробив по време на мандата си, твърди WSJ. Въпреки това републиканецът, който ще встъпи в длъжност на 20 януари 2025 г., търси начин да спре Ислямската република да се сдобие с ядрено оръжие, който да не предизвика нова война - особено такава, в която биха се включили американски войски, казват източници от преходния екип на Тръмп.

Снимка: Getty Images

Още: Иран засилва ядрената си програма в отговор на резолюция, внесена от САЩ и 3 европейски страни

Бъдещата администрация работи по план за „максимален натиск 2.0“, който пресъздава политиката на агресивни санкции срещу Иран, водена от Тръмп по време на първия му мандат. Тогава той се оттегли от споразумението с Техеран от времето на Барак Обама, целящо ограничаване на иранската ядрена програма в замяна на облекчаване на санкциите.

Възможностите за възпиране на Иран

Източници, запознати с плана на републиканеца, казват пред WSJ, че има няколко различни начина, по които може да се използва военен натиск за възпиране на Иран. На първо място, Вашингтон може да изпрати повече сили, кораби и военни самолети в региона, като същевременно подсили нападателните способности на Израел чрез продажбата на оръжия. Ако това обаче не сработи, САЩ биха могли да заемат по-твърда позиция и да заплашат с използване на пряка военна сила.

Още: Върви ли Иран към създаване на ядрена бомба? Нови обезпокоителни данни

В интервю за списание TIME, публикувано в четвъртък, Тръмп, обявен за "Личност на годината" от изданието, говори за потенциална война с Иран: „Всичко може да се случи. Ситуацията е много нестабилна", гласят думите му.

Още: Израел е унищожил свръхсекретен изследователски център за ядрени оръжия в Иран?

Заради опитите за убийство: Тръмп може да подкрепи Израел с удари по Иран

Тръмп обмисляше превантивни удари по иранските ядрени обекти през втората половина на първия си мандат, но се отказа. Този път, според материала на американския вестник, администрацията му може да е готова да подкрепи израелски удар срещу ядрените съоръжения на Ислямската република.

Снимка: Getty Images

Сред причините, поради които Тръмп може да е по-отворен за военни действия този път, са предполагаемите усилия на Иран да убие новоизбрания президент.

Още: "Няма да опитваме да убием Тръмп": Иран дал писмени гаранции на САЩ?

Израелски военни представители заявиха на 12 декември, че смятат, че сега има възможност да се нанесе удар по иранските ядрени обекти и че продължават подготовката за потенциална атака.

Израелските отбранителни сили смятат, че Иран - изолиран след падането на режима на Асад и отслабването на основната му марионетна групировка „Хизбула“ в Ливан - може да продължи напред с ядрената си програма и да разработи бомба.

Още: Нетаняху потвърди: Поразихме иранската ядрена програма през октомври

Иран отрича да се стреми към ядрени оръжия и твърди, че както космическата му програма, така и ядрените му дейности са с чисто гражданска цел. Въпреки това разузнавателните агенции на САЩ и Международната агенция за атомна енергия твърдят, че до 2003 г. Иран е имал организирана военна ядрена програма и е продължил да я развива извън гражданските нужди. Израел твърди, че Ислямската република никога не е изоставяла програмата си за ядрени оръжия.

Още: Иран осъди трима на смърт за убийството на главния ядрен експерт през 2020 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес