Ядрената агенция на ООН - МААЕ - е потвърдила, че Иран планира да инсталира около 6000 нови центрофуги за обогатяване на уран. Докладът, който сочи рязко развитие на ядрената програма, е видян и цитиран от AFP и Reuters.
Още: Вярност: Куче чака загиналите в самолетна катастрофа собственици да се върнат (СНИМКА)
Още: Опит за арест на южнокорейския президент Юн Сук-йол (ВИДЕО+СНИМКИ)
„Иран информира агенцията, че възнамерява да захрани“ около 6000 центрофуги в обектите си във Фордо и Натанз, за да обогатяват уран до 5%, което е повече от ограничението от 3,67%, за което Техеран се съгласи през 2015 г.
Това идва в отговор на резолюция, внесена в Международната агенция за атомна енергия от Великобритания, Франция, Германия и САЩ, приета на 21 ноември от Управителния съвет на 35-те държави, които наблюдават атомния сектор в ООН. Те отхвърлиха като "недостатъчен" и "неискрен" иранския ход в последната минута да ограничи запасите си от уран, който е близък до оръжейния. Дипломатите заявиха, че иранската стъпка е била обвързана с отпадането на резолюцията, и поискаха повече контрол.
Още: Иран засилва ядрената си програма в отговор на резолюция, внесена от САЩ и 3 европейски страни
Още: Десетки загинали при серия от израелски удари в Ивицата Газа
Още: Изписаха оперирания Нетаняху от болницата
Какво означава обогатяването на уран?
По-големият капацитет за обогатяване означава, че Иран може да обогатява уран по-бързо, което потенциално увеличава риска от разпространение на ядрени оръжия. Техеран отрича да се стреми към създаване на ядрени оръжия, но западните сили твърдят, че няма гражданско обяснение за обогатяването на уран с чистота до 60%, което е близо до около 90% от урана за оръжия. Никоя друга държава не е правила това, без да произведе ядрена бомба.
Още: ООН: Палестинската власт да отмени спирането на "Ал Джазира"
Още: Рибари откриха подводен дрон край Филипините (СНИМКИ)
Снимка: Getty Images
Единственото ниво на обогатяване, определено за новите центрофуги, е 5% чистота, което е далеч от 60-те процента, които Иран вече произвежда. По-ниската чистота, особено в обекта във Фордо, може да се разглежда като помирителен ход на Техеран, който търси общ език с европейските сили преди завръщането на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп. Нивата на обогатяване все пак могат лесно да бъдат променени по-късно, отчита Reuters.
Още: Израел обяви рекорд на самоубийствата при военни за последните 13 години
Още: Топлинен рекорд: 2024 г. е била най-горещата година в историята на Китай
Още: Израел е унищожил свръхсекретен изследователски център за ядрени оръжия в Иран?
Колко центрофуги има Иран?
Иран вече разполага с доста над 10 000 центрофуги, работещи в две подземни инсталации в Натанз и Фордо, както и в надземна инсталация в Натанз. В доклада се посочват плановете за инсталиране на още 32 каскади или клъстери от по над 160 машини и огромна каскада от до 1152 усъвършенствани машини IR-6.
В същото време броят на каскадите, които Иран планира да инсталира, е значително по-голям от вече инсталираните. Сега те ще бъдат пуснати в експлоатация, като иранците ще ги захранят с уранова суровина.
Още: Нетаняху потвърди: Поразихме иранската ядрена програма през октомври
В доклада се казва, че Иран е завършил инсталирането на последните две каскади от центрофуги IR-2m от общо 18 в огромния си подземен завод за обогатяване на гориво в Натанз и че планира да пусне в експлоатация всичките 18, въпреки че на 26 ноември МААЕ потвърди, че в тях не е подаван уран.
Иран е съобщил също така на агенцията, че възнамерява да инсталира 18 допълнителни каскади от центрофуги IR-4 в завода в Натанз, всяка със 166 машини, се казва в доклада на МААЕ.
В надземната централа в Натанз се планират различни стъпки, които предполагат, че ще се увеличи броят на пълните, а не на малките или междинните каскади, които биха могли да произвеждат повече обогатен уран.
Иран също така заяви, че планира да инсталира една каскада от до 1152 центрофуги IR-6 в този завод, което би могло да бъде най-голямата каскада в Иран досега, посочва Reuters.
Още: Нетаняху: Ще направим всичко Иран да няма ядрено оръжие