Държавният съвет - най-висшият административен орган на Турция, определи оттеглянето на страната от Истанбулската конвенция като "законосъобразно", съобщи местната медия Duvar.
Още: След срещата на Нетаняху с Рубио: "Хамас" трябва да бъде елиминирана (СНИМКА)
Още: Последните освободени израелски заложници са били сериозно малтретирани
Политически партии и женски организации подадоха съдебни искове срещу президентския указ на Реджеп Ердоган, който през март 2021 г. извади страната от Конвенцията на Съвета на Европа за предотвратяване и борба с насилието над жени и домашното насилие, известна още като Истанбулската конвенция. Спорният ход на Анкара беше официализиран в началото на юли 2021, което предизвика масови протести на хиляди граждани.
В петицията си противниците на решението посочваха, че конвенцията е била одобрена със съгласието на всички партии в парламента през 2011 г. и че Конституцията сама по себе си не дава на президента правомощия да я анулира.
Преди това десетият състав на Държавния съвет отхвърли жалбата с искане за отмяна на президентския указ с 3 на 2 гласа. Камарата за административни спорове на Държавния съвет ратифицира решението. Сега ищците могат да се обърнат към Конституционния съд по този въпрос.
Още: САЩ изпратиха тежки бомби на Израел
Още: Тайван засече 24 китайски самолета
Иконимическата председателка на Турската федерация на женските сдружения (TKDF) Джанан Гюллю разкритикува решението и заяви, че ако Конституционният съд излезе със същото становище, те ще се обърнат към Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция
Още: Австралия наложи забрана за покупки на жилищни имоти от чужденци
"Оттеглянето от конвенцията е незаконно и това решение е доказателство за еднолично управление", заяви Гюллю.
Турция е първата страна, която ратифицира договора през 2011 г., но тя страда от високи нива на убийства на жени.