Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Въпросът с Курилските острови - отново на дневен ред

22 януари 2019, 07:50 часа • 3965 прочитания

Лидерите на Русия и Япония се срещат за разговори в Москва днес (22 януари) за спорната група острови, която отдавна е пречка за сключване на мирен договор между двете страни, който трябва да сложи край на Втората световна война. Но неотдавнашните изявления от Москва и Токио намалиха надеждите за намиране на решение, пише БГНЕС.

Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)

Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище

Посещението на японския премиер Шиндзо Абе е 25-ият път, в който той се среща с руския президент Владимир Путин от 2013 година насам. А това може да се смята за отражение на усилията на двамата лидери за изграждане на сътрудничество, въпреки разногласията им за Курилските острови.

Съветската армия завладява четирите острова между Охотско море и Тихия океан в последните дни на Втората световна война. Отказът на Токио да признае суверенитета на Москва над островната група е пречката пред мира в продължение на седем десетилетия.

Въпреки усилената дипломация от ноември, когато Путин и Абе се договориха да подновят мирните преговори, последните изявления на двете столици показват, че компромисът все още е далеч. Москва отговори гневно на новогодишното послание на Абе, в което той заяви, че на руснаците, живеещи на островите, трябва да се помогне да приемат, че "суверенитетът на техните домове ще се промени".

Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)

Още: Ново силно земетресение удари Вануату

Миналата седмица руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Япония трябва да спре да се обръща към островите към свои "Северни територии". Той също така описа като проблематичен за мирните преговори военния съюз на Токио с Вашингтон. За да продължи преговорите за мирен договор, Токио трябва да признае суверенитета на Русия над Курилите, бяха думите на Лавров.

"Защо Япония е единствената страна в света, която не може да приеме резултатите от Втората световна война в тяхната цялост?" попита той.

Вчера, 21 януари, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че мирните преговори са "в начален етап" и вероятно ще се окажат "продължителен“ процес. Думите му бяха приети като по-нататъшно охлаждане на надеждите за бързо решение.

Посещението на Абе в Москва е първият етап от визитата му в Европа, което включва и реч на форума в Давос, Швейцария в сряда, 24 януари. Преди заминаването си японският премиер призна, че "преговорите с Русия са предизвикателство вече повече от 70 години" и изрази надежда за "откровени разговори" с руския президент Владимир Путин. В интервю, публикувано във вестник "Коммерсант", Абе казва, че двамата с Путин са се съгласили напълно да разрешат спора "със собствените си ръце, а не да завещаят проблема на бъдещите поколения".

Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия

Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви в понеделник, че досега Япония не е направила никакви официални предложения за два от островите във веригата. Тази възможност беше обсъждана от Съветския съюз през 50-те години, преди съюзът на Токио със САЩ. Японската информационна агенция "Киодо", позовавайки се на правителствени източници, съобщи, че Абе е склонен да приеме тази рамка за мирно споразумение. Но засега остава неясно дали Кремъл е готов да прехвърли суверенитета дори на двата по-малки острова - Шикотан и Хабомаи, които всъщност са необитаеми.

Веригата осигурява стратегически контрол на Русия над Охотско море, въпреки че южните острови са на по-малко от 10 километра от японския остров Хокайдо. Връщането дори на необитаеми острови би имало изключителен символизъм и ще бъде доста лошо прието в Русия. През последните седмици бяха проведени няколко протеста срещу отстъпването на която и да е руска територия на Япония, а сриващия се рейтинг на Путин още повече ще пострада от подобен ход. Проучване на независимата руска социологическа агенция "Левада център" сочи, че 74% от руснаците не биха подкрепили размяната на някои от островите срещу мирно споразумение, а едва 17% са заявили, че са „за“ такъв ход.

Руската държавна телевизия също не проявява ентусиазъм относно срещата на върха. Един от най-известните водещи на медията Дмитрий Киселов оспори идеята, че Япония може да бъде "приятел" на Русия, докато Токио се противопоставя на политиката на Москва и американските военни са на японска територия. Що се отнася до Курилските острови, Киселов коментира, че 90% от руснаците са против връщането на който и да било от тях на Токио. "Щеше ли Путин да игнорира това силно обществено мнение? Невъзможно", реторично отговори Дмитрий Киселов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес