Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В Турция влиза в сила забраната за излизане на улицата през почивните дни

18 април 2020, 07:19 часа • 5033 прочитания

В полунощ в събота влиза в сила забраната за излизане по улиците през събота и неделя в 31 големи града в Турция.

Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)

Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище

Още в понеделник президентът Реджеп Ердоган обяви, че забраната ще се прилага и занапред. Изключенията ще са за служители на спешните служби и сигурността, хлебопекарите, заетите в млекопреработвателната, месарската и рибната промишленост, комуналните услуги, доставките на вода и бутилки природен газ по домовете, енергетици, аптекари, ветеринарни лекари. Ще работят хотелите, а на всеки 50 км. ще работи определен брой бензиностанции и ремонтни работилници. Създадените на 22 март от Вътрешното министерство специални групи за социална помощ ще доставят хляб по домовете за хората над 65 години или тези, които имат хронични заболявания.

Въпреки увеличеният брой тестове, намалява броят на новите потвърдени случаи на коронавирус в Турция. Това заяви на пресконференция в Анкара здравният министър Фахреттин Коджа, цитиран от БНР. По думите му пикът на вируса в Турция може да бъде достигнат до 1 седмица. Коджа посочи, че е стабилен броят на пациентите в интензивни отделения и общо 11% от всички пациенти вече са оздравели.

В понеделник ще бъде обсъдeно дали националният празник на 23 април (четвъртък) да бъде слят със следващите почивни дни и да бъде обявена забрана за излизане от големите градове за 4 дни. Общият брой на починалите в страната достигна 1643 души, след като през последното денонощие издъхнаха още 125 турски граждани. Към момента общо над 74 000 души са заразени в Турция, сочат данните на здравния министър Фахреттин Коджа. Новооткритите случаи са 4801. Общият брой на излекуваните пациенти надхвърли 7000.

Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)

Още: Ново силно земетресение удари Вануату

Някои турски медици изразяват съмнения в уверенията на здравния министър, че скоростта на разпространяване на заразата е под контрол.

Членът на Научния съвет към Турското здравно министерство проф. д-р Левент Яманел смята, че ако няма разхлабване на мерките, Турция би могла да сложи край на епидемията от коронавируса в край на май или началото на юни.

Около 24 000 души са били глобени или срещу тях са били предприети административно-наказателни мерки заради нарушаването на забраната за излизане през изминалите почивни дни, сочат данните на Вътрешното министерство.

Междувременно 11 опозиционни кметове на големи градове в Турция, сред които на столицата Анкара, Истанбул и Измир, поискаха в четвъртък да бъде наложена пълна забрана за излизане на улицата. В писмо до социалното министерство Турският лекарски съюз поиска всички производства, които не са жизненоважни (хранително-вкусова индустрия, здравеопазване, енергетика и транспорт), да бъдат спрени, за да се намали разпространението на коронавируса в страната.

Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия

Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия

Цената на пълна карантина за икономиката би била много висока, заяви в телевизионно интервю вчера късно вечерта президентският говорител Ибрахим Калън. Той изрази опасения и за последиците за социалния живот на хората.

Забраната за продажба на маски затруднява гражданите, които все още не са получили раздаваните безплатно предпазни средства, алармира председателят на Съюза на турските фармацевти Ердоган Чолак. По думите му може да бъде фиксирана цена, на която маските да се продават, за да се избегне спекула, но и да се даде възможност на хората да се снабдяват с маски.

Понастоящем в Турция важи забрана за хората над 65 и под 20 години, които не работят, да излизат. Забранено е и напускането на 30 големи общини и град Зонгулдак, а 227 малки населени места, в които живеят около 250 000 души, са поставени под карантина.

Следи се състоянието на почти 420 000 души в Турция, които са били в контакт със заразени с коронавируса, съобщи още здравният министър Фахреттин Коджа.

До момента 303 души са били задържани за разпространяване на „провокативни“ съобщения относно коронавируса в социалните медии, отбелязва още агенция БГНЕС.

Започнали са разследвания и срещу кметовете на Истанбул и Анкара заради открити от тях дарителски кампании за набиране на средства. Това съобщи самият истанбулски градоначалник Екрем Имамоглу пред опозиционния вестник „Сьозджю“. Президентът Ердоган обвини кметовете в опит за създаване на „държава в държавата“, тъй като правят кампании, паралелни на обявената национална кампания от президентството.

Според Вътрешното министерство градоначалниците не са получили необходимо разрешение. Сметките на кампаниите бяха блокирани. Според опозицията действията на властите са правонарушение, тъй като кметовете имат правомощия да събират средства. Екрем Имамоглу отново поиска освобождаване на средствата, събрани до момента от гражданите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес