"Хамас" е предал на Израел телата на четирима загинали заложници, съобщиха от канцеларията на израелския премиер-министър Биньямин Нетаняху. Ковчезите с телата първоначално са били предадени на „Червения кръст“, а впоследствие са прехвърлени на силите на Армията на отбраната на Израел (ЦАХАЛ). Телата на заложниците бяха предадени в ивицата Газа на представители на армията.
Историята на семейство Бибас
Според информация, публикувана в "Times of Israel", става въпрос за телата на 32-годишната заложница Шири Бибас и нейните две деца – четиригодишния Ариел и деветмесечния Кфир, както и на 83-годишния Одед Лифшиц. Всички те са били отвлечени по време на нападението на "Хамас" над кибуца Нир-Оз на 7 октомври 2023 година. Баща им Ярден Бибас беше освободен на 1 февруари. Видеозапис на съпругата му Шири и двамата им малки синове Ариел и Кфир по време на отвличането им беше видян по целия свят след нападенията на "Хамас" и други бойци на 7 октомври 2023 г., които доведоха до началото на войната в ивицата Газа. Още: "Хамас" предложи да пусне наведнъж всички заложници за край на войната
Hamas releases hostages pic.twitter.com/p78nuQq3VK
— Liz Kershaw (@LizKershawDJ) February 20, 2025
По-рано "Хамас" вече заяви, че членове на семейство Бибас са сред загиналите заложници. Въоръжената групировка твърди, че тримата членове на семейство Бибас са били убити при израелски нападения в първите месеци на последвалата война в Газа, но Израел никога не е потвърждавал смъртта им.
Предаването на телата е поредната стъпка в сложния процес на преговори и хуманитарни действия, свързани с конфликта в региона.
Les membres de l'unité fantôme du Hamas transfèrent actuellement les cercueils des otages décédés dans des véhicules de la Croix-Rouge. pic.twitter.com/dcYcTagrfV
— pattayalove (@ToulaliKarim) February 20, 2025