Аспиранти от Уханския университет в Китай спечелиха състезание за иновации в киберсигурността, организирано от Huawei, като изобретиха палто, чиито камуфлажни щампи скриват самоличността на човека от видеокамерите, пише vice.com.
Още: Глоба за Meta в Турция след отказ да блокира акаунти на протестиращи
Още: След трагедията с българин: В Ивицата Газа откриха масов гроб на хуманитарни работници (ВИДЕО)
Победителите в конкурса на Huawei казват, че щампите са създадени с помощта на изкуствен интелект. Цялата същност на шарката върху плата е да отразят светлината, така че камерите за наблюдение да не могат да реагират през светлата част от денонощието. През нощта специални устройства, които също са вградени в палтото, изкривяват топлинното излъчване и по този начин успяват да измамят инфрачервените сензори на камерите.
С "умното" палто, наречено InvisDefense, създателите са уверени, че са намерили надежден начин да заобиколят технологията за разпознаване на хора. Резултатите от тестването му са показали, че точността на идентифициране на камерите е паднала с 57%.
Известно е, че Китай има силно развита система за видеонаблюдение с използването на изкуствен интелект, която широко се прилага както от правителството, така и от частни компании.
Още: Предупреждение от Япония: Мегаземетресение може да убие 300 000 души
Още: Теч на газопровод предизвика огнен ад (ВИДЕО)
В бъдеще разработчиците възнамеряват да създават "невидими" за камерите обекти, които могат да бъдат всякакви предмети, дори автомобили. Те също така искат да проучат възможността за заобикаляне и на други типове камери, които използват дистанционно наблюдение от сателит или самолет.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Но изглежда целта на организаторите на конкурса съвсем не е да разклатят основите на системата за държавен контрол, а напротив - да я усилят, смятат журналистите. Един от членовете на екипа разяснява: „Фактът, че охранителните камери не могат да открият палтата InvisDefense, означава, че те не са перфектни. Искаме да разработим технология, с която да идентифицираме техните слабости.“
ОЩЕ: Китай разхлабва ковид ограниченията