В град Шънджън в провинция Гуандун в Южен Китай хуманоидни роботи вече патрулират по улиците заедно с полицията. Полицейските роботи могат да ходят, да тичат, скачат и да взимат различни предмети. Изкуственият интелект им позволява да анализират околната среда, да разпознават звуци и да взаимодействат с хората. В съвсем недалечното бъдеще такива роботи вероятно ще заменят част от въоръжените сили на Китай, за да се изправят срещу престъпници и терористи.
Robot police is now a reality! 🤖 In #Shenzhen, China, street-patrolling robots are teaming up with police to keep the city safe. The future is here!#robot #China #technology #life@zhang_heqing @xuejianosaka pic.twitter.com/E8ZSH7qVsj
— Shenzhen Channel (@sz_mediagroup) February 2, 2025
In China, there are many humanoid robot projects like this, Chongqing, Shenzhen,... all have such companies... who knows, in the future it will replace the PLA to fight against Terrorists, mercenaries of the US pic.twitter.com/w0zMPujb3V
— Olala🇻🇳 🇨🇳 🇷🇺 (@olalatech1) January 10, 2025
Според прогнозите на производителите им от 2024 г. до 2027 г. подобни хуманоидни роботи ще бъдат постепенно внедрени също така в индустрията и в обслужващия сектор, като ще бъдат използвани за задачи, например, по сглобяване - в автомобилната промишленост, в логистиката и в много други отрасли. До 2033 г. хуманоидните роботи се очаква да могат да извършват по-прецизна работа по сглобяване на по-малки и деликатни продукти като смартфони или смарт часовници.
Според плана на Министерството на промишлеността и информационните технологии на Китай страната ще стартира поредица от научноизследователски проекти и ще създаде редица инкубатори за роботи.
Хуманоидните роботи се очертаха като новото бойно поле между САЩ и Китай, където напреварата ще бъде особено ожесточена, сочи доклад на Sinolink Securities.
Снимка: GettyImages
Една от водещите китайски компании за роботика, Unitree Robotics, обяви, че нейният хуманоиден робот G1 вече е актуализиран във версия, която позволява масовото му производство, с по-добър външен вид и възможност да копира движенията на човешката ръка със забележителна прецизност. А цената му от 99 000 юана (13 560 долара) ще го направи една от най-достъпните опции на пазара. За сравнение хуманоидният робот Optimus на Tesla се очаква да бъде на цена от 25 000 долара, което прави предложението на Unitree Robotics далеч по-рентабилно. Тази ценова стратегия вероятно ще ускори приемането на хуманоидни роботи в различни индустрии в Китай. Уанг Синсин, главният изпълнителен директор и основател на компанията, е категоричен, че в рамките на три до четири години индустрията ще преживее своя звезден момент, пише China Daily.
"Хуманоидните роботи ще бъдат индустрия с голям потенциал за растеж през следващото десетилетие, движена от най-новите технологични постижения при изкуствения интелект", казва и Чен Джиа, изследовател в Международния паричен институт, който е част от китайския университет Ренмин.
Още: New York Times: В Украйна се създава оръжието на бъдещето - роботите убийци