Меджлисът - парламентът на Иран прие закон за противодействие на Израел, съобщава IRNA, цитирани от ТАСС.
Още: Израелски военни части обкръжиха част от град Рафах в Газа
Още: Китай вече е с най-големия боен флот в света. Как?
Законът, наред с други неща, предвижда създаването от Министерството на външните работи на републиката на виртуално посолство в Йерусалим, който е признат от иранската страна за столица на Палестина. Тази мярка трябва да бъде приложена в рамките на шест месеца от ратифицирането на закона.
#Iran parliament proposes to establish a "virtual embassy" for #Palestine. This is more of a declaratory move against #Israel. https://t.co/tCsGMhbC46
— RadioFarda (@RadioFarda_Eng) May 18, 2020
Още: Казахстан прави стратегически запас от уран за атомни централи
Още: Китайската пропаганда: Австралия се готви за война срещу нас
Той също така забранява транзита на израелски стоки през Иран. В същото време иранските власти са задължени да оказват помощ на други народи и държави за "освобождението" на Йерусалим.
На 28 януари американският президент Доналд Тръмп, заедно с израелския премиер Бенямин Нетаняху, обявиха във Вашингтон ключовите разпоредби на така наречената сделка на века - план за палестинско-израелско мирно уреждане, основано на взаимно признаване на двете държави.
Още: Говорил за Константинопол пред Тръмп: Турски националисти скочиха срещу духовник
Още: “Топката е в Армения“: Азербайджан за мирното споразумение
Вашингтон предполага неразривно свързване на палестинската територия, състояща се от ивицата Газа и Западния бряг, с високоскоростни транспортни връзки и признава само част от Източен Йерусалим за столица на арабската държава (според Нетаняху, това е Йерусалимското предградие Абу Дис).
В същото Тръмп нарече цял Йерусалим "неделима столица" на Израел и обяви намерението на САЩ да признае еврейските селища като израелска територия.
Още: Зелена светлина за летящите таксита (ВИДЕО)
Още: Турция разследва призиви на опозицията за бойкот на бизнеса
На 30 януари иранският духовен водач и лидер Али Хаменей предложи своя план за решаване на палестинския проблем.
Той възнамерява да даде правото на всички палестинци да се върнат на първоначалните си територии.
След това се предлага провеждането на референдум сред населението на Палестина, за да се формира политическа система, която мнозинството от жителите да подкрепят.