Премиерът на Бангладеш Шейх Хасина подаде оставка и напусна страната в разгара на антиправителствените протести, при които бяха убити стотици хора.
Тя и сестра ѝ са били отведени на безопасно място с хеликоптер на армията. Местонахождението на Хасина обаче е неизвестно - смята се, че тя се е отправила към съседна Индия, съобщи BBC.
Огромни тълпи от ликуващи протестиращи щурмуваха официалната ѝ резиденция в столицата Дака въпреки полицейския час и ограничаването на достъпа до интернет.
Reuters съобщи за оставката на Хасина. Според ръководителя на армията страната ще бъде управлявана от временно правителство.
#Bangladesh's army chief said the country will be ruled by an interim government after Hasina's resignation
— NEXTA (@nexta_tv) August 5, 2024
Protesters forced their way into the prime minister's residence. Sheikh Hasina reportedly flew to India in a military helicopter. pic.twitter.com/tCcVqpwQzq
Още: Уницеф: Десетки деца загинаха при протестите в Бангладеш (ВИДЕО)
Протестиращите по-късно окупираха парламента, нанесоха щети в резиденцията на министър-председателя и разбиха статуята на първия президент на страната Шейх Муджибур Рахман - бащата на Шейх Хасина.
Protesters in Bangladesh occupied the parliament, vandalized the prime minister's residence and smashed the statue of the country's first president Sheikh Mujibur Rahman, who was the father of the escaped prime minister Sheikh Rasina.
— NEXTA (@nexta_tv) August 5, 2024
Footage of the PM fleeing to India by… pic.twitter.com/KhOdElUL4L
Освен това - беше подпален един от най-известните хотели в страната, собственост на депутата Шахин Чакладар, част от управляващата досега коалиция:
Rioters in Bangladesh set fire to the five-star Zabeer International Hotel in the city of Jessore. At least 18 people died in the fire and more than 50 were injured.
— NEXTA (@nexta_tv) August 6, 2024
According to local news agency UNB, the hotel is owned by Shahin Chakladar, a member of parliament from the… pic.twitter.com/iKEe5a43UV
Стотици жертви за няколко седмици протести
Най-малко 90 души бяха убити в неделя, 4 август, при сблъсъци между полицията и протестиращите, с което броят на жертвите през последните седмици надхвърли 300.
Кръвопролитията са едни от най-тежките в южноазиатската държава от нейното създаване през 1971 г.
Студентските демонстрации започнаха през юли с призиви за премахване на квотите за работа в държавната администрация, но прераснаха в искания за оставката на Хасина след повече от две десетилетия на власт.
Още: Победа за студентите: Съдът в Бангладеш отмени квотите за държавни длъжности (ВИДЕО)
Отстъпление от демокрацията: Коя е Шейх Хасина?
Хасина е десетият министър-председател на Бангладеш - от юни 1996 г. до юли 2001 г., а след това от януари 2009 г. до 5 август 2024 г. Тя е дъщеря на Шейх Муджибур Рахман, бащата основател и първи президент на страната. След като служи общо над 20 години, тя е най-дългогодишният министър-председател в историята на Бангладеш. Преди да напусне поста си през 2024 г., е най-дълго служилата жена начело на правителство в света.
Когато Хасина става премиер след изборите през юни 1996 г., страната започва да отбелязва икономически растеж и намаляване на бедността, но министър-председателят не се задържа повече от един мандат.
Още: Студентски протести подпалиха Бангладеш: Над 100 убити за 5 дни (ВИДЕО)
По време на политическата криза през 2006-2008 г. Хасина е задържана по обвинение в изнудване. След освобождаването ѝ от затвора тя печели изборите през 2008 г. Шест години след това е преизбрана за трети мандат на избори, които са бойкотирани от опозицията и критикувани от международните наблюдатели. През 2017 г., след като близо един милион рохинги влязоха в страната, бягайки от геноцида в Мианмар, Хасина получи признание и похвала за това, че им е предоставила убежище и помощ.
Тя печели четвъртия си мандат след изборите през 2018 г., които са белязани от насилие и са обявени от редица наблюдатели за фалшифицирани.
По време на управлението ѝ Бангладеш преживява отстъпление от демокрацията. Human Rights Watch документира широко разпространени насилствени изчезвания и извънсъдебни убийства при нейното правителство. Много политици и журналисти са наказвани систематично и по съдебен път за оспорване на възгледите ѝ.
През 2021 г. "Репортери без граници" дава отрицателна оценка на медийната политика на Хасина за ограничаване на свободата на печата в Бангладеш от 2014 г.
Още: Заради смъртоносни протести: Бангладеш затваря университети (СНИМКИ)