Откакто „Хамас“ започна своята брутална трансгранична атака срещу Израел на 7 октомври, южнокорейски политици и началници на отбраната правят сравнения с това, което Пхенян може да направи на Южна Кореясеве. Новината съобщава BBC.
Още: Иран отрича някога да е планирал да убие Тръмп
Още: Арестуваха отстранения от власт президент на Южна Корея (ВИДЕО)
Медията пише още, че дори в неделя, когато президентът на Южна Корея Юн Сук Йол е приел на вечеря в дома си министъра на отбраната на САЩ Лойд Остин, държавният глава е призовал Остин да бъде бдителен срещу всякакъв вид севернокорейски атаки, включително изненадващи нападения, „наподобяващи тактика в стил Хамас“. ОЩЕ: Пхенян: Корейският полуостров е на ръба на ядрена война
Ще следва ли Северна Корея модела на „Хамас“?
Миналия месец председателят на Обединения комитет на началник-щабовете на Южна Корея също каза, че ако Пхенян ще води война срещу Юга в бъдеще, има доказателства, които предполагат, че „това може да следва модел, подобен на инвазията на „Хамас“. Но наистина ли Южна Корея е изложена на риск от подобно нападение? Или конфликтът просто е дал причина на правителството да засили защитата си и да стане по-твърдо към Северна Корея? Нападението на „Хамас“ срещу Израел, където бяха изстреляни ракети към територията му, докато партизански бойци нахлуха, е отличен пример за това, което е известно като хибридна война. Научен сътрудник в Института за военни изследвания на 21-ви век, отбеляза, че това е нещо, в което Северна Корея традиционно е много добра, добавяйки, че ако се включи в хибридна война, Сеул ще пострада.
Докато „Хамас“ изстреля 5000 ракети срещу Израел в ранните часове на 7 октомври, артилерията на Пхенян може да изстреля около 16 000 изстрела на час. За да се бори със заплахата, Сеул разработва собствена система за противоракетна отбрана, подобна на израелската "Железен купол". ОЩЕ: Не само снаряди: Ким Чен Ун праща на Путин ракети и ПВО, твърди Южна Корея
Още: Следователи в нов опит да арестуват президента на Южна Корея, стигна се до сблъсъци (ВИДЕО)
Още: Страховит албанец от Скопие е ключова фигура в новия режим в Сирия (СНИМКИ)
И точно като това, което „Хамас“ направи в Газа, Северът също се смята, че е изградил мрежа от подземни тунели, някои минаващи под Демилитаризираната зона, които могат да бъдат заредени с оръжия и използвани при потенциална инвазия.
Колко реална е заплахата от Северна Корея?
Всичко за войната в Израел на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Associated Press: "Хамас" прие предложение за примирие в Газа и пускане на заложници
Още: Виетнам подписа споразумение за сътрудничество в ядрената сфера с руския "Росатом"
Заплахата от Северна Корея е вездесъща в Юга от десетилетия, а настоящите напрежения между двете Кореи са особено високи.
Последната му значителна атака обаче беше преди 13 години, когато войници обстрелваха южнокорейски остров, убивайки двама морски пехотинци и двама цивилни.
Пхенян вече иска да унищожи Сеул?
Експерти по сигурността казват, че стратегията на Северна Корея се е развила оттогава, което означава, че нейната цел в конфликт вече няма да бъде да пробие границата, а да унищожи столицата Сеул.
Още: Индия отвори стратегически тунел към граничните зони на Китай (ВИДЕО)
Още: Удар по "Хизбула": Избраха председателя на Международния съд в Хага за премиер на Ливан
Чо Сеонг, който сега е професор по военни науки в университета Кюнгнам, също твърди, че Северна Корея „няма стимул да влезе във война в момента“, като се има предвид, че те вече имат независима държава. Освен това Южна Корея и САЩ многократно са давали да се разбере, че всяка атака срещу Юга ще доведе до края на режима на Ким, а основният приоритет на Ким Чен Ун винаги е бил оцеляването на неговия режим. ОЩЕ: Азиатска обиколка: Блинкен е на посещение в Сеул