Южна Корея търси възможност на срещата на върха следващата седмица да започне обсъждане за официално обявяване на прекратяване на състоянието на война със Северна Корея.
Още: Германският външен министър я няма на снимки с новия сирийски лидер: Фалшива новина
Още: "Хамас" в готовност да освободят заложници
"Ние търсим възможност за замяна на режима на примирие на Корейския полуостров с мирен режим. Но това не е нещо, което можем да направим сами. Необходими са задълбочени дискусии със съответните страни, включително Северна Корея", заяви пред репортери високопоставен служител на южнокорейското президентство.
Коментарите се появиха, след като американският президент Доналд Тръмп заяви, че срещата на върха между севернокорейския лидер Ким Чен Ун и президента на Юга Мун Дже Ин, с неговата "благословия", може да обсъжда мирен договор за официално прекратяване на конфликта, предаде БГНЕС.
Корейската война от 1950-53 г. завършва по-скоро с примирие, отколкото с мирен договор, оставяйки двете страни технически в положение на война. Демилитаризираната зона между тях е задръстена от минни полета и укрепления.
Още: Докато Блинкен е в Сеул: Северна Корея изстреля балистична ракета
Още: Пак Китай и пак вирус: Тревога за повторение на ковид пандемията и уверения, че няма страшно
Но докато воден от САЩ екип на ООН, Китай и Северна Корея са подписали примирието, Южна Корея не е.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Войната в Газа: Атака с дрон и бебе, умряло от студ (ВИДЕО)
Достигането на окончателен договор би било изпълнено с усложнения.
Както Пхенян, така и Сеул претендират за суверенитет над целия Корейски полуостров, но договорът може да означава взаимно признаване един на друг.
Пхенян вероятно ще поиска изтегляне на американските войски, докато съветникът по националната сигурност в Сеул Чун Ю Йонг каза в сряда, че Южна Кория и Вашингтон искат да видят Пхенян да изостави ядрените си амбиции.
Още: Саботаж в морето: Тайван обвини китайски кораб, че е прерязал подводен кабел
На среща с новоназначения си колега от САЩ Джон Болтън двамата са обсъдили начини за "установяване на решаващ режим на мир", но само ако Северна Корея "направи правилното решение", каза той.
Пхенян поиска в миналото мирен договор със САЩ, описвайки двете държави като преки страни в конфликта.