Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Турската лира поема още надолу - ето какво става с нея

02 април 2024, 20:48 часа • 2889 прочитания

Заради растящото ниво на инфлацията, продължаващото обезценяване на лирата и намаляващите валутни резерви Централната банка на Турция увеличи основния лихвен процент с пет пункта до 50 на сто. Това е най-високото му равнище от май 2002 година, посочва „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“.

Още: Земетресение разлюля Турция

Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“

Изданието отбелязва, че банковите анализатори са поддържали въвеждането на подобно увеличение, но са предполагали, че стъпката няма да бъде предприета заради предстоящите в края на март местни избори – тъй като този ход би могъл да събуди недоволството на президента Ердоган, който в продължение на години настояваше да се води политика на ниски лихвени проценти, като отказваше да се вслушва в съвететите на водещи икономисти.

Новият шеф на Централната банка ревизира курса

Още: Крият ли истината за инфлацията в Турция? Турската лира е рекордно слаба

Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)

Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците

Банката обоснова стъпката си с това, че инфлацията през февруари е била по-висока от очакваната. Така новият шеф на банката Фатих Карахан ревизира политиката на своята прешественичка Хафизе Гайе Еркан, която през януари обяви започналия в средата на 2023 година период на повишение на лихвите за приключен – тогава водещата лихва бе 45 процента, припомня ФАЦ.

Оттогава насам обаче обезценяването на лирата продължи, а по официални данни инфлацията през февруари достигна 67 процента, посочва германското издание. По неофициални преценки тези показатели вероятно са значително по-високи.

Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка

Още: Израел започна "настъпателна операция" на Западния бряг: Ще се провали ли примирието с "Хамас"? (ВИДЕО)

На 31 март в Турция предстоят местни избори. Партията на справедливостта и развитието (ПСР) на президента Ердоган си е поставила амбициозната цел да си върне властта във важните градове като Истанбул. След вота се очаква финансовата политика да стане още по-рестриктивна, а това ще се отрази болезнено на много турци, коментира на свой ред „Ханделсблат“.

Дилемите на Турция

Още: Сирийското пристанище Тартус прекратява договора си за инвестиции с Москва

Още: Бедствие в Индонезия: Свлачище уби 16 души (ВИДЕО)

Още: Важна информация за турската лира и инфлацията в Турция за българите, които пътуват там

Според ФАЦ турската политика е изправена пред дилема: тя иска да насърчи растежа с изгодни кредити и да балансира инфлацията чрез увеличаване на пенсиите и заплатите. Същевременно обаче така тя допринася за обезценяването на лирата, което на свой ред увеличава разходите по вноса и цените на дребно.

Германското издание отбелязва, че напоследък Централната банка в Анкара е прилагала предимно индиректни мерки за затягане на паричната политика и при раздаването на кредити, като например увеличаване на лихвите за най-место ползваните кредити. Финансовият министър Мехмет Шимшек, архитектът на новата финансова политика, изтъкна следното: Централната банка има свобода на действията си и ще стори всичко необходимо за намаляване на инфлацията. Самият Ердоган изтъкна пред избиратели: „Тези, които сееят съмнения по отношение на нашата икономическа програма и предричат катастрофа след изборите, се стремят към краткосрочни печалби. Както пазарите, така и гражданите могат да бъдат спокойни“.

Различни очаквания

ФАЦ цитира становището на Deutsche Bank във връзка с решението за увеличеване на лихвите в Турция – че то би стимулирало гражданите да държат спестяванията си в лири, а би могло и да проправи пътя за връщане на чуждестранните капитали. Анализът на Commerzbank обаче е по-скептичен – експертите твърдят, че ситуацията е като по учебник, а високата инфлация е предратиелно програмирана. Освобождаването от това състояние би могло да бъде дълъг и мъчителен процес. „В случая с Турция възстановяването на доверието към Централната банка също ще бъде дълъг и мъчителен процес.“

Още: Нещо страшно става с цените в Турция

 

Източник: Дойче веле

Лоши новини за турските банки: акциите им, както и лирата, се сринаха

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес