Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Турция тренира в Сирия как да преодолява руската ракетна отбрана (ВИДЕО)

05 март 2020, 12:29 часа • 22892 прочитания

Анкара съобщава, че по време на боевете за отмъщение на загиналите 36 турски войници на 27 февруари в провинция Идлиб са използвани масово безпилотни самолети "Феникс" (БПЛА "Феникс") и с тях са унищожени 100 руски танка, БТР и зенитно-ракетни комплекси.

Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)

Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище

В тази връзка агенция Bloomberg публикува статията "Смъртоносен рояк от турски безпилотници отправи въздушно предизвикателство на Путин в Сирия". В нея се отбелязва, че "Анкара изглежда гореше от желание да демонстрира своята въздушна мощ".

Чарлз Листер, директор на програмата по екстремизъм и борба с тероризма в Близкоизточния институт, след изучаване на видеозаписите от ударите на "Феникс", отбелязва: Нямайки превъзходство в небето, Турция започна "въздушна кампания в Сирия с безпилотни самолети", но това на свой ред заплашва да въвлече "член на НАТО във война с Русия".

Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)

Още: Ново силно земетресение удари Вануату

БПЛА "Феникс" е разработен от компанията Turkish Aerospace Industries съвместно с най-голямата оръжейница на Пакистан Pakistan Aeronautical Complex. Апаратът се отнася към големите ударни дронове и представлява композитен планер с дизелов двигател. Неговите тактико-технически характеристики са следните: скорост – 200 км/час, максимална маса при излитане – 1600 кг., размах на крилото – 8 метра, полезно натоварване – 200 кг

Известни са три модификации: ANKA-B, ANKA-S и ANKA-I. В операциите в Сирия участва БПЛА модел "S", тъй като "В" изпълнява разузнавателни функции, а "І" не може да се противопостави на руските системи за РЕБ.

"Феникс" активно се използва в натовските учения Anatolian Eagle (Анадолски орел), в които те се насочват срещу системи за противоракетна отбрана от типа на руските.

В началото на тази година Анкара се похвали, че е създала първата в света безпилотна армия, управлявана като единен механизъм и подчиняваща се на "закона за ятото” – ако е свален един "Феникс", то част от ятото самостоятелно атакува противника, а другата завършва започнатото от "загиналия" дело. Всъщност турците се хвалят с изкуствения интелект, който командва "смъртоносния рояк".

Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия

Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия

Анкара се хвали още, че ANKA-S може да се управлява и чрез спътник, но този вариант според експерти е още "суров". Ердоган много иска да разполага с такава машина, за да може да унищожава врага на дистанции над 200 км, както го правят САЩ.

Турската компания TAI успя да преодолее първоначалните сериозни проблеми и дори катастрофите на два прототипа на апарата Anka през 2012 и 2013 г. поради технически проблеми. През 2013 г. турското Министерство на отбраната поръча 10 безпилотни системи (по един от модификациите ANKA-B, ANKA-S и ANKA-I) и 12 наземни станции на стойност 290 милиона долара). Един от тях със сигурност вече е свален в Сирия на 2 март, макар сирийците да твърдят за 6 БПЛА. Вероятно, както се съобщава по време на война, истината е някъде по средата.

TAI Anka вършат добре работата си, те могат да нанесат сериозни загуби на сирийците и да опъват нервите на руските зенитчици в базата Хмейним, но те не са и няма да станат оръжието-чудо, което ще преобърне хода на конфликта в Сирия. Очаква се руснаците да вкарат в Сирия още ЗРК със сравнително по-малък радиус на действие от С-300 прехващащи и относително малоскоростни цели.

През 2013 г. "Феникс" демонстрира 18-часов непрекъснат полет и кацане в лоши метеорологични условия. Тогава Анкара направи безуспешни опити да продаде 30 апарата ANKA на Египет, после води 4-годишни безплодни преговори със Саудитска Арабия. Арабите заявиха, че безпилотниците реално не струват 30 млн. долара, а 2-3 пъти по-малко, но Анкара обясни на своето население, че саудитите поискали достъп до секретни технологии. Тази съдба след това споделиха и преговорите с ОАЕ.

Според руското издание svpressa.ru продадените на Анкара руски ЗРК С-400 без съмнение ще бъдат използвани за доработка на технологиите, които биха помогнали на турците да преодоляват руските ПВО и ПРО. Тогава е възможно за "Феникс" да се образува опашка от кандидат-купувачи.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

Ердоган преди срещата с Путин: Очаквам незабавно прекратяване на огъня

Москва увеличава военното си присъствие в Сирия

Руски адмирал: Ако Турция затвори Проливите, Русия ще трябва да се изтегли от Сирия

Германски и британски медиен поглед: Русия печели в Сирия и удря по Ердоган и ЕС

Русия се опитва да се откачи от тактическото партньорство с Турция в Сирия

Автор: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес