Управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) на Турция, председателствана от президента на републиката Реджеп Тайип Ердоган, обмисля възможността за оттегляне на Анкара от Истанбулската конвенция на Съвета на Европа (СЕ) за предотвратяване и борба с насилието над жени. Това съобщава турският вестник Milliyet, цитиран от TACC.
Още: Прочут екстрасенс с ужасяваща прогноза за 2025 г.: Намесени са Китай и Русия
Още: Китай отговори на Зеленски и каза снабдява ли Русия с оръжия
Според вестника, на 5 август Ердоган е трябвало да проведе среща с членове на партията, за да чуе позицията им по този въпрос. Въпреки това e било решено срещата да се отложи до 13 август, допълва агенция Фокус.
Reuters, позовавайки се на източник в ПСР, съобщава, че "незначително мнозинство от членовете на партията считат за правилно" оттеглянето на Турция от конвенцията.
Конвенцията, приета в Истанбул от 47 държави от СЕ на 11 май 2011 г., е първото европейско споразумение, насочено към борба с насилието над жени и домашното насилие. В момента тя е ратифицирана от 18 държави и формулира минимални стандарти за превенция, защита и преследване на насилието и предоставя насоки за цялостно разработване на политики.
Още: По време на война: Русия наказа свой генерал
Още: “Народът отстоява волята си“: Огромен митинг в Истанбул (ВИДЕО)
Държавите, ратифицирали това споразумение, са задължени да създадат горещи телефонни линии, убежища и да предоставят медицинска, психологическа и правна помощ на жертвите. Конвенцията криминализира всички актове на физическо, сексуално или психическо насилие в семейството и между бивши или настоящи съпрузи и партньори.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Израелски войници върнаха у дома куче, отвлечено от "Хамас" преди 550 дни (СНИМКИ)
Още: Заради Газа: Първа в света страна обяви извънредни мерки срещу Израел
В същото време конвенцията е критикувана в редица страни, поради факта, че според редица експерти приемането на документ, в който ролята на пола се разглежда като социална, може да подкопае традиционните семейни ценности.