Турция ще се присъедини към преговори за разрешаване на спора за Кипър само при наличие на предложение за създаване на две държави на острова. Това заяви Ибрахим Калин - говорител на президента Ердоган, като подчерта, че предишни неуспешни предложения изобщо не трябва да бъдат разглеждани.
Още: Иран отрича някога да е планирал да убие Тръмп
Още: Арестуваха отстранения от власт президент на Южна Корея (ВИДЕО)
В понеделник лидерите на Гърция и Кипър заявиха, че ще приемат единствено мирно споразумение, основано на резолюциите на ООН, като отхвърлиха формулата за две държави, подкрепена от Турция и кипърските турци. Преговорите под егидата на ООН са планирани за следващия месец, припомня сайтът „Keep Talking Greece”.
ООН ще покани двете общности на Кипър и външните министри на трите държави-гаранти - Гърция, Турция и Великобритания, за да обсъдят как да продължат напред по въпрос, който породи напрежение между Анкара и Атина и усложни осъществяването на енергийни проекти в Източното Средиземноморие.
Резолюциите на ООН призовават за обединение на Кипър под двузонова федерация с две общности.
Още: Следователи в нов опит да арестуват президента на Южна Корея, стигна се до сблъсъци (ВИДЕО)
Още: Страховит албанец от Скопие е ключова фигура в новия режим в Сирия (СНИМКИ)
„Не можем да обсъждаме още 40 години неща, които вече са обсъждани в продължение на 40 години “, каза Калин в интервю за телевизия TRT Haber, имайки предвид десетилетията неуспешни преговори за обединяване на острова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Associated Press: "Хамас" прие предложение за примирие в Газа и пускане на заложници
Още: Виетнам подписа споразумение за сътрудничество в ядрената сфера с руския "Росатом"
„Сега този въпрос ще бъде обсъден под егидата на ООН. Това ще бъде обсъдено на разговорите 5 + 1 и ще се коментира решение за две държави “, добави той.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви в сряда, че единственият начин за разрешаване на кипърския спор е две държави, а не федерация, както настояват Атина и ООН.