Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Турция пусна на вода своя първи самолетоносач (СНИМКИ)

10 април 2023, 17:12 часа • 5087 прочитания

Турция пусна в експлоатация дългоочаквания си най-голям военен кораб, с което засили военноморските си способности и превърна страната в една от малкото държави в света с местен самолетоносач.

Още: Семейство с 14 деца е сред загиналите при пожара в турски хотел: Разказ на наша сънародничка (СНИМКИ, ВИДЕО)

Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт

Многофункционалният десантен кораб „TCG Анадолу“, който ще бъде флагманът на Турция, беше предаден на командването на военноморските сили. Корабът ще бъде не само първият самолетоносач на Турция, но и първият в света кораб, който ще разчита предимно на дронове, предаде "Сабах", цитирани от БГНЕС.

Базиран на испанския флагмански кораб "Хуан Карлос I", „TCG Анадолу“ е тип десантен щурмови кораб. Той е дълъг 231 метра, широк 32 метра и с водоизместване от 27 436 тона. Максималната му скорост е около 21 възела, обсегът му е 9000 морски мили и може да действа в морето в продължение на 50 дни.

Корабът е поръчан през 2015 г. и е спуснат на вода през април 2019 г. Въвеждането му в експлоатация беше планирано за 2021 г., но впоследствие отложено заради пандемията от COVID-19.

Още: Земетресение разлюля Турция

Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)

ОЩЕ: Турция се разгневи: САЩ насърчават кипърските гърци да се въоръжават

Първоначално се предвиждаше корабът да носи флотилия от хеликоптери и изтребители с късо излитане и вертикално кацане (STOVL), като например варианта F-35B на стелт самолета от пето поколение на Локхийд Мартин. Тази възможност беше отхвърлена, след като САЩ отстраниха Турция от многонационалната програма за разработване на изтребителите F-35. Причината бе решението на Анкара да придобие произведени в Русия системи за противовъздушна отбрана С-400 през 2019 г.

Това накара Тюрция да преразгледа плановете за развитие и да направи допълнителни корекции, за да превърне кораба в преносител на безпилотни летателни апарати (БЛА), безпилотни бойни летателни апарати (ББЛА) и безпилотни изтребители, в допълнение към хеликоптерите.

Очаква се хангарът на кораба да се състои предимно от Bayraktar TB3 - версия на известния Bayraktar TB2, способни да се движат по къси писти. В допълнение към безпилотните летателни апарати на „Анадолу“ ще бъдат разположени хеликоптери, включително произвежданите в страната T129 Atak, ударните хеликоптери AH-1W Super Cobra и хеликоптери SH-70B.

Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка

Още: Израел започна "настъпателна операция" на Западния бряг: Ще се провали ли примирието с "Хамас"? (ВИДЕО)

Същевременно „Анадолу“ ще може да приеме сили с размер на батальон заедно с летателен и команден персонал.

ОЩЕ: Министрите на отбраната на САЩ и Турция обсъдиха продажбата на 40 нови бойни самолета F-16 за турската армия

Корабът осигурява транспортирането на до близо 45 танка и/или други бронирани машини, в зависимост от начина на разполагане на машините и мисията на кораба – военна, хуманитарна помощ, търсене и спасяване, медицинска помощ или подкрепа при природни бедствия в различни райони.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес