Турция пусна в експлоатация дългоочаквания си най-голям военен кораб, с което засили военноморските си способности и превърна страната в една от малкото държави в света с местен самолетоносач.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
Многофункционалният десантен кораб „TCG Анадолу“, който ще бъде флагманът на Турция, беше предаден на командването на военноморските сили. Корабът ще бъде не само първият самолетоносач на Турция, но и първият в света кораб, който ще разчита предимно на дронове, предаде "Сабах", цитирани от БГНЕС.
Базиран на испанския флагмански кораб "Хуан Карлос I", „TCG Анадолу“ е тип десантен щурмови кораб. Той е дълъг 231 метра, широк 32 метра и с водоизместване от 27 436 тона. Максималната му скорост е около 21 възела, обсегът му е 9000 морски мили и може да действа в морето в продължение на 50 дни.
Корабът е поръчан през 2015 г. и е спуснат на вода през април 2019 г. Въвеждането му в експлоатация беше планирано за 2021 г., но впоследствие отложено заради пандемията от COVID-19.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
ОЩЕ: Турция се разгневи: САЩ насърчават кипърските гърци да се въоръжават
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Първоначално се предвиждаше корабът да носи флотилия от хеликоптери и изтребители с късо излитане и вертикално кацане (STOVL), като например варианта F-35B на стелт самолета от пето поколение на Локхийд Мартин. Тази възможност беше отхвърлена, след като САЩ отстраниха Турция от многонационалната програма за разработване на изтребителите F-35. Причината бе решението на Анкара да придобие произведени в Русия системи за противовъздушна отбрана С-400 през 2019 г.
Това накара Тюрция да преразгледа плановете за развитие и да направи допълнителни корекции, за да превърне кораба в преносител на безпилотни летателни апарати (БЛА), безпилотни бойни летателни апарати (ББЛА) и безпилотни изтребители, в допълнение към хеликоптерите.
Очаква се хангарът на кораба да се състои предимно от Bayraktar TB3 - версия на известния Bayraktar TB2, способни да се движат по къси писти. В допълнение към безпилотните летателни апарати на „Анадолу“ ще бъдат разположени хеликоптери, включително произвежданите в страната T129 Atak, ударните хеликоптери AH-1W Super Cobra и хеликоптери SH-70B.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
Същевременно „Анадолу“ ще може да приеме сили с размер на батальон заедно с летателен и команден персонал.
Корабът осигурява транспортирането на до близо 45 танка и/или други бронирани машини, в зависимост от начина на разполагане на машините и мисията на кораба – военна, хуманитарна помощ, търсене и спасяване, медицинска помощ или подкрепа при природни бедствия в различни райони.
⚡️ Türkiye will use the world’s first amphibious landing ship TCG Anadolu (L-400), designed to accommodate combat drones, reports the office of the President of Türkiye. pic.twitter.com/OFOz1RgxbU
— FLASH (@Flash_news_ua) April 10, 2023
The Turkish Naval Forces are preparing to launch their First Aircraft Carrier tomorrow; the TCG Anadolu is an Amphibious Assault Ship that will be operated as a Drone Command and Control Center featuring the Bayraktar TB-3 Combat UAV as well as the Kızılelma Unmanned-Combat Jet. pic.twitter.com/qJbuEbJdnP
— OSINTdefender (@sentdefender) April 9, 2023