Турция обяви, че все още разговаря с Русия за закупуване на втора партида от една от най-модерните системи за противоракетна отбрана, въпреки войната в Украйна, предаде БГНЕС.
Още: С цена 20 млн. долара: Рядък син диамант ще бъде изложен в Абу Даби
Още: Мъж даде вода на жадни гепарди, но си навлече проблеми (ВИДЕО)
Коментарите, направени по държавната телевизия късно във вторник от ръководителя на турската агенция за военни поръчки, подчертават усилията на Анкара да поддържа добри отношения с Москва по време на конфликта.
Агенцията и нейният ръководител Исмаил Демир бяха санкционирани от Вашингтон в последните седмици от управлението на американския президент Доналд Тръмп заради закупуването през 2017 г. на руската система за противоракетна отбрана С-400.
Турция прие доставката на първата партида зенитно-ракетни комплекси през 2019 г.
Още: Русия ратифицира стратегическия договор с Иран: Разликата му с този със Северна Корея
Още: Заради обида: Ердоган съди лидера на опозицията
Но Демир заяви пред държавната телевизия, че договорът от 2017 г. винаги е предвиждал Турция да получи две батареи от руското оръжие.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Южна Корея: Севернокорейски военни пресякоха границата, стреляхме предупредително
Още: Йеменското правителство готви офанзива срещу хутите: САЩ помагат, Саудитска Арабия се чуди
"Това винаги е бил един проект. Не става дума за създаване на втори проект", каза той. "Продължаваме да изпълняваме същото решение, което взехме от самото начало".
Водещата роля на Турция в опитите ѝ да посредничи за прекратяване на конфликта чрез преки преговори спомогна за подобряване на отношенията ѝ с Вашингтон през последните няколко месеца.
Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън заяви по-рано този месец, че вече смята, че доставката на Турция на изтребители F-16 - идея, предложена от Ердоган миналата година, би послужила на стратегическите интереси на Вашингтон.
Още: Заради износ в САЩ: Шоково поскъпване на яйцата
Още: “Бъдете искрени“: Китай за ядрените преговори САЩ - Иран
Турция се стреми да модернизира военновъздушните си сили, след като беше изключена от програмата за изтребители F-35 заради закупуването на руски ракети.
Демир заяви, че Турция не е приела незабавно доставката на втората партида руски С-400 заради спорове по договора.
"Можехме да приемем доставката на втората партида веднага, но един от важните елементи на проекта включваше определени параметри на технологично сътрудничество и съвместно производство", каза той.
"Тъй като преговорите по тези въпроси отнеха известно време, (доставката) на системата беше отложена във времето".