Турският вицепрезидент Фуат Октай обвини посланиците на десет държави, че се намесват в съдебните дела на Турция, като призовават за освобождаването на правозащитника Осман Кавала.
Още: Турция пуска 5G мрежа догодина
Още: Ердоган: Ще се намеся, за да не се раздели Сирия
По-рано посолствата на десет държави - Канада, Франция, Финландия, Дания, Германия, Нидерландия, Нова Зеландия, Норвегия, Швеция и САЩ - призоваха Турция да освободи Кавала, след което турското външно министерство привика посланиците, съобщи Анадолската агенция.
"Посланиците на някои държави, които би трябвало да зачитат независимостта на страната, в която работят, както и независимостта на съда, превишиха правомощията си и призоваха за политическа намеса в съдебните дела. Съдилищата в Турция са независими и тя е напълно независима държава. Тези, които искат да се намесват в съдебния процес, могат да продължат да изпълняват тези си желания в собствените си страни", написа Октай в Twitter.
Осман Кавала е известен турски активист за правата на човека и основател на културната фондация Anadolu Kültür AŞ, която, наред с другото, подкрепя проекти на етнически и религиозни малцинства, често с международна насоченост, включително помирение между турското и арменското население и мирно решение на кюрдския въпрос.
Още: САЩ: Израелските сили започват изтегляне от Южен Ливан
Още: Индонезия влиза в БРИКС като пълноправен член, съобщи Бразилия
През февруари 2020 г. турски съд оправдава Кавала по обвиненията в участие в опит за сваляне на правителството по време на протестите в парка "Гези" в Истанбул през 2013 г., но в същия ден истанбулските прокурори издадоха нова заповед за ареста му. Кавала бе обвинен отново, този път в участие в опита за преврат в Турция през юли 2016 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Това ли е новата сирийска власт? Правосъдният министър с тъмно минало - екзекуция на жени
Още: Смъртоносна новогодишна традиция в Япония: Двама души умряха, задавяйки се с мочи
Въпреки че десетки хиляди бяха вкарани в затвора или лишени от работа по съмнителни обвинения, след като Ердоган оцеля при опита за преврат през 2016 г., роденият в Париж Кавала е този, чиято съдба създава особено напрежение в разклатените връзки на Турция със Запада. Съветът на Европа, орган за правата на човека, към който Турция се присъедини през 1950 г., предупреди, че може да започне първата по рода си процедура за нарушение срещу Анкара, ако Кавала не бъде освободен до края на месеца, припомня БГНЕС.
Ако бъде признат за виновен, Кавала може да получи доживотен затвор без възможност за предсрочно освобождаване.