Китайското външно министерство отрече обвиненията за ограничаване на религиозните свободи по случай отбелязването на големия мюсюлмански празник Рамадан, за което Турция изрази тревога. Турската страна твърди, че има сведения, че на етническите угури в Китай, които по религия са мюсюлмани, им е забранено да участват в проповеди, да постят и да участват в пиршества по случай Рамадан.
Външният министър на Китай сподели, че е натъжен от тези твърдения, предавайки своето съобщение чрез посолството на Китай в Анкара. В него той твърди още, че Китай иска да бъде в добри взаимоотношения с Турция.
„Китай вече отрече твърденията на Турция и ние изразихме нашето дълбоко съжаление, породено от становището на Външното министерство на Турция“, твърди говорителят на китайското външно министерство. От външното министерство на азиатската страна добавят още, че угурите се радват на свободата да изповядват своята вяра, която им е гарантирана от китайската конституция“.
„Ние, разбира се, се надяваме, че турската страна официално ще се срещне с китайската, за да потвърди бъдещото развитие на нашите тесни връзки“, твърди още говорителят на китайското външно министерство.
Свещеният месец Рамадан традиционно е чувствителен период в западните части на Китай, населявани от угурите. Има сведения за увеличаване на атаките срещу ислямистки бойци през последните три години и за хиляди загинали в насилието. В Китай има около 20 милиона мюсюлмани, обитаващи различни територии на страната, като само малка част от тях са тюркоезичните угури, сред които от дълги години се наблюдават сепаратистки дейности.
През изминалия месец държавните медии и правителствените сайтове в Китай масово публикуваха истории и официални документи, отричащи , че на партийни членове, държавни служители, ученици и учители им е забранявано да отбелязват Рамадан – нещо, което се случи също и през изминалата година. Мюсюлманите по целия свят отбелязват Рамадан, въздържайки се от хранене и пиене през светлите часове от денонощието.
Китайската комунистическа партия твърди, че защитава свободата на религиозната свобода, но поддържа тясното схващане, че религиозните дейности трябва да бъдат третирани по специален начин и да се извършват само в официално признати религиозни институции.
Използвани източници: Reuters News Agency; Hurriyet Daily News; Ministry of Foreign Affairs of the People’s Republic of China.
Автор: Теодор Спасов